Sam Ghandchiسام قندچي من نمی خواهم دیگر در مورد جمهوری و سلطنت بحث کنم

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4491-jomhouri-vs-saltanat.htm

I do not want to discuss Republic and Monarchy anymore
http://www.ghandchi.com/4491-jomhouri-vs-saltanat-english.htm

https://iransecularism.com/i-do-not-want-to-discuss-republic-and-monarchy-anymore

 

jomhouri-vs-saltanat

 

من دیگر نمی خواهم درباره جمهوری و سلطنت بحث کنم. مخالفت من با رژیم شاه یک مسئله شخصی نبود؛ به این دلیل بود که سلطنت را دوست نداشتم. مخالفت من با جمهوری اسلامی یک مسئله شخصی با خمینی یا خامنه ای نیست، صرفاً این است که من مخالف هر حکومت مذهبی و ایدئولوژیکی هستم. معتقدم موضع من بسیار روشن است و سال‌ها در انتهای همه مقالاتم موضع خود را با عبارت «به امید یک جمهوری آینده‌نگر دموکراتیک و سکولار در ایران»، بیان کرده ام. من به جای کسی غیر از خودم حرف نمی زنم و نیازی به تکرار نمی بینم.

 
در صفحه اول سایت من پیوندی به صفحه دیگری با عنوان «روز سکولار دموکراسی» وجود دارد. اگر روی لینک کلیک کنید، صفحه جدیدی باز می شود و در بالای صفحه، ویدیویی از سخنرانی دکتر اسماعیل نوری علا مربوط به 2 ماه پیش را می بینید که در دومین سالگرد روز سکولار دموکراسی در مهستان ارائه شده و درباره ی آن روز توضیح داده اند که تولد زنده یاد پویا بختیاری است و آن جاویدنام، در آبان ماه چهار سال پیش در تظاهرات تهران کشته شد!


اگر در صفحه روز سکولار دموکراسی بیشتر به پایین اسکرول کنید، پیوندی به تازه ترین شماره ی نشریه فارسی جنبش سکولار دموکراسی  ایران خواهید دید (اینهم لینک نشریه ی انگلیسی جنبش). من از جنبش سکولار دموکراسی و رهبر آن دکتر اسماعیل نوری علا حمایت می کنم و خوانندگان می توانند به راحتی به انتشارات آنها از طریق لینک من دسترسی داشته باشند که انتشارات بسیار کاملی دارند. من همچنین از حزب سکولار دموکرات ایرانیان و نشریه روزانه آن خبرگاه  و رهبر آنها دکتر اسماعیل نوری علا، حمایت می کنم. علاوه بر این، من از سایر نشریات آنها مانند گیتی‌مداری حمایت می‌کنم. در واقع، «ایرانسکوپ-دات-کام»، متعلق به حزب سکولار دموکرات ایرانیان است، آخرین بار که آن سایت به روز شد با این امید بود که تشکیل یک حزب آینده نگر به همراه میهن بان رضا پهلوی انجام شود هنگامیکه خود ایشان اعلام کردند که طرفدار جمهوری هستند و عنوان میهن بان را برای خودشان برگزیدند! من شخصاً از همان روزها حدود سه سال پیش، از میهن بان رضا پهلوی حمایت کردم و همچنین صفحه ی ایرانسکوپ حزب سکولار دموکرات ایرانیان، به بهترین وجه آن تلاشها را منعکس کرده است! اینکه میهن بان دوست داشته باشند در جاهای مختلف و در شرایط گوناگون خود را چگونه معرفی کنند به من مربوط نیست. مضافاً آنکه حزب سکولار دموکرات ایرانیان و دکتر اسماعیل نوری علا خودشان بهتر می دانند که جنبش و حزب چه موضعی در مورد جمهوری و سلطنت بگیرند، این حق آنهاست و من نمی توانم هرروز در مورد این موضوعات بحث کنم.

 

اگر صفحه روز سکولار دموکراسی را بیشتر پایین بیاورید، مقاله ای از دکتر اسماعیل نوری علا را مشاهده خواهید کرد از هنگامیکه بیش از یک سال پیش، 19 شهریور، زادروز پویا بختیاری، به عنوان روز سکولار دموکراسی انتخاب شد!


و اگر باز هم بیشتر به پایین پیمایش کنید، دو مقاله از این نویسنده را خواهید دید که تقریباً یک سال پیش نوشته شده اند، اولین مقاله در مورد انتخاب سخنگویی برای اپوزیسیون است و مقاله ی دوم در مورد موضع من درباره *جمهوری* و *سلطنت* است.

 
به باور این نگارنده، آخرین مقاله ای که یک سال پیش نوشتم و در بالا به آن اشاره شد، در مورد این موضوع «جمهوری» و «سلطنت» کاملاً روشن است و خوانندگان تقریباً یک سال فرصت داشته اند که آن را بخوانند! بنابراین، دیگر برای نوشتن مجدد آنچه در آن مقاله مطرح کرده ام، دلیلی نمی بینم، یا نیازی به ادامه ی بیشتر آن بحث ها در شبکه های اجتماعی خود! خوانندگان انگلیسی زبان می توانند از مترجم گوگل برای مطالعه آن مقاله استفاده کنند. سال گذشته که آن مقاله را نوشتم به این معنی بود که بحث من تمام شده است اما نمی توانم برای دیگران تصمیم بگیرم و ممنون می شوم اگر دیگران مرا به خاطر فاصله گرفتن از این بحثها ببخشند و مرا به آن بحثها نکشانند!

هنوز افرادی در فرانسه هستند که فکر می کنند سلطنت باید برگردد. آنها حق دارند چنین فکر کنند و حتی گروهی به نام رویالیستها دارند همچنان بعد از 250 سال برای بازگشت سلطنت به فرانسه تلاش می کنند! اگر من در فرانسه زندگی می کردم، شک دارم که حتی یک دقیقه را برای آن بحث ها صرف کنم، این بحث ها اساساً بحث های تاریخی هستند و من کمترین علاقه را به موضوعات تاریخ دارم. من گفته ام که چه چیزی را دوست دارم و چگونه تصمیم می گیرم در مورد جمهوری دموکراتیک یا دموکراسی سلطنتی در هر کجای جهان که وجود داشته باشد و چگونه محل زندگی ام را انتخاب می کنم، و فقط می توانم بهترین ها را برای همه آرزو کنم!
لطفا دیگر مرا به این بحث ها نکشید زیرا نمی خواهم وقتم را صرف این بحث ها کنم. متشکرم!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

20 آبان ماه 1402
November 11, 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH