Sam Ghandchiسام قندچي  روش دکارت و بحث پرچم ایران
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2930-parcham.htm

مطالب مرتبط:   http://bit.ly/35dvQPH

http://bit.ly/35c6bHg   http://bit.ly/2kVhoub

http://bit.ly/3571AGm    http://bit.ly/35dbciJ

 

parcham

 

رنه دکارت در کتاب «گفتار در روش» می گوید: «همه انسان‌ها به یکسان از عقل بهره‌مندند. بنابراین، اختلاف عقاید ما ناشی از آن نیست که یکی برای شناخت حق، شایسته‌تر از دیگری است؛ بلکه از آن است که یکی عقل خود را درست راه می‌بَرَد و دیگری نادرست». هم در زمان دکارت و هم امروز درباره یکسانی همه ی انسانها در توان دِماغی بحث زیاد بوده و هست. چند روز پیش دکتر رسول نفیسی در بحثی با دکتر مهران مصطفوی در یادداشتی در فیسبوک بحثهای جاری را درباره بهره ی هوشی یا «آی کیو» که به نوعی به این مبحث نیز مربوط می شود، خاطر نشان کرده است. اما در این نوشته منظور بخش دوم عبارت دکارت است وقتی می گوید «یکی عقل خود را درست راه می‌بَرَد و دیگری نادرست»، یعنی استفاده درست از عقل خود، حال چه عقل همه ی انسانها از بدو تولد مساوی باشد یا نه که موضوع بحث در اینجا نیست، و در واقع خیلی مشخص تر در اینجا هدف به کار بردن عقل خود در مورد بحثی تحت عنوان پرچم ایران است.

 

مثلاً خود با اینکه رنگ سبز را همانگونه که در پرچم ایران هست در سایت خود گذاشته ام اما اگر در هیئتی بودم که می خواست پرچمی انتخاب کند مطمئناً به رنگ سبز رأی نمی دادم چون رنگ سبز را در طبیعت دوست دارم اما برای هیچ چیز دیگری مثلاً لباس دوست ندارم. آیا همه ی مردم مثل اینجانب هستند؟ خیر. خیلی ها عاشق لباس سبز هستند. در نتیجه چنین تصمیمهای ملی مطمئناً بر اساس سلیقه ی فرد معینی نظیر نگارنده ی این سطور نیست و به درک ما از تاریخ ایران مرتبط است، هرچند بالاخره آنها که تصمیم گیرنده در این مورد خواهند بود حرف آخر را خواهند زد، و اگر در ایرانِ دموکراتیکِ آینده چنین تصمیمی گرفته شود مطمئناً منتخبان مردم تصمیم گیرنده خواهند بود و باید که رأی اکثریت مردم را برای تصمیمی که اتخاذ می کنند، داشته باشند.

 

چند روز پیش در وبسایت گزارشگران لینک مقاله ای را از آقای سیامک مهر (پورشجری) تحت عنوان «مسئلۀ پرچم» دیدم که بسیاری از مطالب آن برای اینجانب تازگی داشت و در عین مختصر بودن، اطلاعات بسیار جالبی ارائه شده بود. شاید خوانندگان مایل باشند آن مقاله را بخوانند چون ممکن است بزودی تصمیم گیری درباره پرچم ایران آینده برای ملت ایران در دستور تصمیم گیری ملی جامعه ی ایران قرار گیرد.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و هشتم آبان ماه 1398
November 19, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

SEARCH