Sam Ghandchiسام قندچيچه چیزی در توافق آمریکا و ایران برای حقوق بشر هست
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/873-us-iran-deal-rights.htm
What is in US-Iran Deal for Human Rights
http://www.ghandchi.com/873-us-iran-deal-rights-english.htm

 

گرچه کسی نمی تواند با اطمینان بگوید اما توافق آمریکا و ایران ممکن است بزودی لاک و مهر شود. آیا چنین رویدادی بنفع ایران است؟ بله خواهد بود. البته برای دولت ایران بهتر است، اما مردم ایران هم از چنین توافقی بهره خواهند برد. منفعت ها نیز به نتایج اقتصادی برچیدن تحریمهای جاری محدود نبوده و خنثی کردن خطر جنگ غرب و ایران را در بر خواهد داشت. بده بستان های روابط ایران و غرب بعد از تحریم ها نیز به باز شدن فضای ایران کمک خواهد کرد، نه فقط از نظر اقتصادی، بلکه همچنین از نظر اجتماعی و سیاسی. به عبارت دیگر اگر تحریمها باعث شدند که دولت ایران بیشتر پاسخگو شود، روابط مابعدتحریم نیز به جوابگو شدن یاری خواهد رساند.

 

آنچه در بالا آمد جنبه های مثبت دستیابی به توافق شش قدرت بزرگ و ایران است. اما داشتن مناسبات دیپلماتیک، ملاحظات سیاسی را از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی هنگام توجه به حقوق بشر در ایران، دخالت می دهد. در عرض سال گذشته که مذاکرات ایران با شدت در جریان بود، پیشنهادات زیادی برای دنبال کردن موازی اهداف حقوق بشری در سطح سازمان ملل، مطرح شد (1).

 

اگر توافق آمریکا و ایران بزودی رقم بخورد، یک بند اجرایی در ارتباط با حقوق بشر لازم است که بعنوان بخشی از توافق منظور شود. ایران میلیاردها دلار خرج فیلتر کردن اینترنت برای سانسور مردم ایران می کند. مقابله با این اقدام ضدحقوق بشری جمهوری اسلامی ایران به تنهایی دستکم نیاز به معادل همان مبلغ سرمایه گذاری دارد. موارد دیگر نقض حقوق بشر در ایران نه تنها متوقف نشده بلکه حتی طی دوران مذاکرات آمریکا و ایران ادامه یافته و نمی توان انتظار داشت که بعد از امضای توافق در این وضعیت بهبودی حاصل شود.

 

مهم است که در توافق آمریکا و ایران با در نظر داشت منفعت هایی که شش قدرت بزرگ و دولت ایران از برچیدن تحریمها بدست می آورند منابعی در نظر گرفته شود تا بودجه ای فراهم آید که با مدیریت سازمان ملل برای کمک به حقوق بشر در ایران، صرف شود. در 36 سال گذشته مقدار زیادی درباره اینکه آمریکا و اروپا برای مردم ایران چه کار می توانند بکنند صحبت شده و امروز وقت آن است که آنها با اختصاص بودجه واقعی در سازمان ملل به این منظور، نشان دهند که از حقوق بشر در ایران حمایت می کنند (2).


به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچي، ناشر و سردبير
ايرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com   
نوزدهم بهمن ماه 1393
February 8, 2015

پانویس:

1. پيشنهاد تشکيل کميته سازمان ملل برای بررسی تحريمهای ايران
http://www.ghandchi.com/797-un-iran-sanctions.htm

 

2. آمريکا و اروپا برای ايران چه کار ميتوانند بکنند
http://www.ghandchi.com/445-USEUIRAN.htm

 

 


متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH