sam-ghandchi اس او آر:درخواستم برای «سکوریتی کلیِرَنس» تأیید نشد
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4078-security-clearance.htm

SOR:My Request for Security Clearance Disapproved
http://www.ghandchi.com/4078-security-clearance-english.htm

مطالب مرتبط: 1     2      3     4     5     6     7     8     9     10

 

altruism

 

اکنون «اس او آر» در پاسخ به درخواستم را برای «سکوریتی کلیرنس»، دریافت کردم که 5 ماه پیش تأیید نشد! دلیل تأخیر این بود که آدرسی که به آن ارسال شده بود، آدرس خانه ی قبلی ام بود که مالکیت آنرا حدود یکسال پیش در پی بیکار شدن از صدای آمریکا، از دست دادم. در متن «اس او آر» قابل ذکر است که نوشته اند:

 

"در مصاحبه های سکوریتی شما گفته اید که یک سروان در ارتش ایران را می شناسید، که به شما گفته بوده که افسر اطلاعاتی ارتش ایران است. شما همچنین گفته اید که برادر شما قبلاً در استخدام وزارت دادگستری ایران بوده است."*

 

در ارتباط با نکته ی اول، از من در مصاحبه سؤال شده بود که آیا تا به حال روی اطلاعات محرمانه کار کرده ام، و در پاسخ گفتم، که گرچه هیچگاه «سکوریتی کلیرنس» نداشتم، اما در زمان *رژیم شاه*، وقتی داشتم خدمت دوساله ی نظام وظیفه ام را انجام می دادم، یکبار طی آن دوره در مرکز کامپیوتر در مقر ستاد نیروهای مسلح ارتش شاهنشاهی ایران در لویزان که در آنجا بعنوان ستوان دوم خدمت می کردم، یکی از فرماندهانم افسری با رتبه ی سروان که افسر رکن دو (یعنی اطلاعات ارتش) در آنجا بود؛ گاهی از من می خواست متونی را که طبقه بندی شده بود ترجمه کنم گرچه کلیرنس نداشتم! حتی نام او را به یاد ندارم، این 45 سال پیش در زمان رژیم شاه بود! در رابطه با نکته ی دوم در مورد برادرم. او بعنوان کارمند دفتری در دادگاههای جنحه یا جرائم رانندگی در دادگستری در تهران در زمان شاه کار می کرد، و همچنین در زمان رژیم اسلامی، و هرگز با سیاست کاری نداشت و اکنون هم 80 سال دارد و سالهاست که بازنشسته شده است!

 

در جوف پاکت پستی «اس او آر»، چند صفحه ی راهنمایی (1، 2، 3) در مورد نحوه ی تقاضای استیناف، ضمیمه کرده اند! همانطور که در گذشته نوشته ام، بسیاری از ایرانیان پرونده های رد «سکوریتی کلیرنس» خود را به دادگاههای استیناف برده اند که «دی او ایچ اِی» یا «دوها» در شهر واشنگتن خوانده میشوند، و هرکسی می تواند نتایج آنها را در اینترنت ببیند که سالها وقت صرف کرده اند با مخارج سرسام آور! شخصاً نه این پول را دارم که برای پروسه ی استیناف صرف کنم نه علاقه ای به صرف وقت در اقدامات قضایی را دارم. دلیل اینکه در صدای آمریکا در سال 2005 کار گرفتم این بود که می خواستم از اخبار ایران مطلع بمانم چون ژورنالیسم را دوست دارم، وگرنه از اول اصلاً از کالیفرنیا به واشنگتن اسباب کشی نمی کردم، که زندگی ام را نابود کنم!

 

شخصاً نه جاسوس جمهوری اسلامی هستم و نه جاسوس آمریکا. زدن این حرف به این معنی نیست که بخواهم جاسوسها را تحقیر کنم، چون در واقع برای برخی جاسوسها نظیر جولیا چایلد که برای کمک به هدف دموکراسی تلاش می کرد احترام قائل هستم؛ او یک آشپز آمریکایی بود که در آشپزی فرانسوی تخصص داشت که به متفقین طی جنگ جهانی دوم یاری رساند. همانطور که در گذشته نوشته ام، هیچ مشکلی ندارم که برای صدای آمریکا، «سی آی اِی» یا هر مؤسسه ی دیگر دولت آمریکا بعنوان ادیتور خبری، یا مترجم کار کنم و چنین کاری مرا یک جاسوس نمی کند! مسأله من این نیست که نخواهم در ایران کار کنم، اما همانطور که می دانیم وضعیت ژورنالیستها در ایران خیلی سخت است!

 

در واقع این قلم یک فیلسوف هستم که کانون توجهم بر علم، تکنولوژی، سیاست (دموکراسی و عدالت اجتماعی)، و ژورنالیسم است، گرچه خود را «فیلسوف» نمی خوانم چون معتقدم شخص نباید خود را «فیلسوف» بخواند، و این به دیگران مربوط می شود که کسی را «فیلسوف» تلقی کنند یا نه! البته این موضوع با «پروفسورِ فلسفه بودن»، فرق دارد، که من نیستم! همانطور که در رزومه ام و همچنین در بیوگرافی ام مشاهده می کنید، بعنوان شغل، نیمی از زندگی ام در *مهندسی* کار کرده ام (طراحی اتوبان، مشاغل نرم افزار و نتورکینگ، مدیریت و غیره) و نیمی دیگر از زندگی ام نیز در *ژورنالیسم* صرف شده (ادیتور خبری، مترجمی، ادیتور وب، و غیره). حالا بعد از 16 سال که به شهر واشنگتن اسباب کشی کردم، برنامه ام این است که از این منطقه بروم، چون بدون داشتن «سکوریتی کلیرنس»، کار گرفتن در این منطقه سخت است، گرچه اسباب کشی هم آسان نیست. تا چه پیش آید. با آرزوی بهترین ها!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

پنجم اردیبهشت ماه 1400
April 25, 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles