sam-ghandchi از «حکومت امام حسین» تا «دکتر حسین یزدی»، بشنوید از 'لیبرال دموکراسیِ' حزب مشروطه
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4036-hezbe-mashrooteh.htm

پی نوشت 28 بهمن ماه 1399: از عجایب این اپوزیسیون، از حزب مشروطه تا کنگره ملیتهای ایران فدرال

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5

 

hezbe-mashrooteh

 

بعد از 42 سال تجربه کردن «حکومتِ امام حسینِ اسلامِ شیعه»، دیگر همه ی ما همصدای آن هموطن ارمنیِ مسیحی شده ایم که گفته بود «اگر این امام حسین شماست خدا به داد برسه اگه شمرتون بیاد»! حالا شده حکایتِ به اصطلاح "لیبرال دموکراتهای" حزب مشروطه ی ایران! در مقاله ای به مناسبت درگذشت دکتر حسین یزدی که فرزند یکی از بنیانگذاران حزب توده بوده، و بعد هم مأمور ساواک در داخل حزب توده، و بعد از انقلاب هم عضو حزب مشروطه ی ایران، چنین می خوانیم:

 

دکتر حسین یزدی در پاسخ این سؤال که «آیا دغدغه اخلاقی نداشتید» گفته: «خیر افتخار هم می‌کردم که توده‌ای‌ها را لو بدهم» .. و می‌گوید «فتوکپی هر نامه و سندی را که از حزب گیر می‌آوردم برای ساواک می‌فرستادم مهم نبود نامه خصوصی است یا سیاسی».

 

واقعاً از اینهم می توان بی شرم تر بود که به تحویل دادن کسانیکه احتمالاً شکنجه و اعدام می شدند، افتخار کرد! وقتی دکتر حسین یزدی مخالف دیدگاههای حزب توده شده بود، می توانست از آن حزب خارج شود، و علیه آن مبارزه ی ایدئولوژیک کند! شخصاً از 50 سال پیش که فعالیت سیاسی می کردم، همیشه مخالف حزب توده بودم و علیه آن نقد نوشته و می نویسم، اما نرفتم به ظاهر عضو آن حزب شوم و اعضایش را به ساواک تحویل دهم که اعدام شوند! ببینم اگر امروز کسی به هر دلیلی با مشی حزب مشروطه مخالف شود و فکر کند این حزب خائن است، و به جای آنکه از این حزب خارج شود و با حزب مشروطه مبارزه ی نظری کند، بیاید در ظاهر عضو حزب مشروطه شود و اعضای آنرا به وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران تحویل دهد، آیا وی هم قهرمان این به اصطلاح «لیبرال دموکراتهای حزب مشروطه» خواهد بود که آبروی عبارت تاریخی «لیبرال دموکراسی» را با این کارهای خود برده اند! واقعاً بی شرمی تا چه حد آنهم وقتی کسی خود را «لیبرال دموکرات» می خواند! امروز هم مقاله ای از آقای وفا آذربهاری سردبیر سایت «امروزنما» در همین مورد خواندم که نمی دانم چه بگویم!

 

در گذشته همیشه در مورد کارهای نیکِ حزب مشروطه، این یادگار زنده یاد داریوش همایون، نوشته بودم، اما آنچه در بالا آمد، واقعاً مایه ی تأسف است که حزب مشروطه به این منجلاب در غلطیده!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

24 بهمن ماه 1399
February 12, 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles