sam-ghandchi آلترناتیوهای رژیم و اپوزیسیون در چهل و دومین سالگرد 22 بهمن
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4018-alternatives.htm

http://isdmovement.com/2021/0221/020521/020521-Sam-Ghandchi-Alternatives.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17     18     19      20     21

 

alternatives

 

هفته ی آینده چهل و دومین سالگرد 22 بهمن 57 است! سالها پیش از انقلاب، کتابهای زنده یاد احمد کسروی را می خواندم که در جزئیات استدلال کرده بود که حتی دو روحانی در یک اتاق نمی توانند بنشینند. اما دیدیم که حتی بعد از درگذشت خمینی این رژیم اسلامی همچنان بیش از 30 سال است ادامه ی حیات داده و *شاید* به رغم آنچه کسروی در مورد شکافهای عمیق درون روحانیت نوشته، خودش به این موضوع فکر کرده که از او نقل شده که گفته «ما یک حکومت هم به روحانیون بدهکاریم»، البته متخصص تاریخ نیستم اما دوستانی که متخصص هستند سند معتبری از این گفته که به کسروی منتسب است، پیدا نکرده اند! به هر حال امروز آفتاب آمد دلیل آفتاب و نه تنها رژیم اسلامی ایران اکنون 30 سال بعد از مرگ خمینی ادامه یافته، بلکه حتی در همسایگی ایران در افغانستان به رغم سرنگونی رژیم طالبان از طریق حمله ی آمریکا، طالبان دوباره بخشاً به قدرت بازگشته و با آمریکا و ایران مذاکرات دیپلماتیک می کند در حالیکه در زمان ملاعمر، طالبان برعکس رژیم اسلامی ایران، اهل مذاکره نبود! به هرحال با این حرفم ابداً نمی خواهم بگویم که این رژیم دوام خواهد آورد بلکه تنها هدفم توجه به همه ی جوانب واقعیت پیش روی ما است!

 

اما، موضوع کوکلاکس کلانهای اسلامی، معضلی جهانی است و اگر امروز به فعالیتهای فرهنگی، سیاسی و ایدئولوژیک برای مقابله با آن توجه جدی نشود، پنج سال دیگر نظیر تجربه ی فاشیسم در سالهای 1940، ممکن است برای جهان جز راهکارهای نظامی نظیر آنچه در بمبارانهای برلین و بمب اتمی هیروشیما به یاد داریم، راه چاره ای باقی نماند! آنچه درباره ی آلترناتیوهای رژیم و اپوزیسیون در زیر می آید همه ی آلترناتیوها نیستند، و فقط آلترناتیوهایی ذکر شده اند، که در این برهه ی زمانی بنظر جدی تر می آیند. دوستان دیگر هم به جای آنکه مرتب با ایمیل و تلفن بخواهند دیدگاه خودشان را از زبان این نگارنده بشنوند، لطف کنند دیدگاههای خودشان را در اینترنت منتشر کنند، و مردم هم 30 سال است در اینترنت دیدگاههای هر فردی را خوانده اند، و خود قضاوت خواهند کرد.

 

آلترناتیوهای رژیم

 

1. رسیدن آیت الله مجتبی خامنه ای به مسند «ولایت فقیه»، با کمک آقای محمود احمدی نژاد و ریاست جمهوری یکی از فعالان حلقه ی رایحه ی خوش خدمت و بهارنیوز، نظیر حمید بقایی!

 

2. نشستن آیت الله صادق لاریجانی بر مسند ولایت فقیه با کمک اصلاح طلبان، و روی کار آمدن کسی در حلقه ی موسوی، کروبی، و رهنورد بعنوان رییس جمهور! کسانی نظیر آقای حسن روحانی دیگر در سطحی نیستند که بتوانند بعنوان آلترناتیوی پرقدرت از سوی اصلاح طلبان مطرح شوند.

 

3. به قدرت رسیدن بخشی از سپاه پاسداران به رهبری آقای محسن رضایی. آقای محسن رضایی بعد از پایان جنگ ایران و عراق در کمک به جریانات علمی و روشنفکری بسیار مؤثر عمل کرده و از حمایت بخشی از چپ و آینده نگرهای داخل ایران برخوردارند و همچنین تأکیدشان بر سرکوب نظامی جریانات تجزیه طلب است.

 

4. البته جریانات دیگر نظیر آیت الله ابراهیم رئیسی و آیت الله احمد علم الهدی، و یا خانواده ی هاشمی رفسنجانی و یا بسیاری از خاندانهای ثروتمند دیگر رژیم اسلامی نیز گزینه های مطلوب خود را دارند اما اگر راه دیگری نبینند، در عمل تسلیم دو گزینه ی اول خواهند شد، و برایشان حفظ ثروت مهمتر از این است که چه کسی در رأس قدرت باشد!

 

آلترناتیوهای اپوزیسیون

 

1. شورای گذار. لازم به یادآوری است که خلاف تصور عمومی، این آلترناتیو شامل آقای رضا پهلوی نیز می شود، البته بعد از 42 سال فعالیت سیاسی مستمر، ایشان اکنون نقش تشریفاتی ندارند. اینکه در آینده چه بشود را از اکنون نمی شود پیش بینی کرد و دوستانی که همچنان به نقش تشریفاتی ایشان اعتقاد دارند، لازم نیست به پای خود تیراندازی کنند و اپوزیسیون را تضعیف کنند و می توانند آزادانه نظرات خود را همچون 42 سال گذشته تبلیغ کنند. شخصاً علاقه ای به درگیر شدن در این بحثها ندارم و خود ایشان نیز با پیمان نوین در واقع همین مقصود را بیان کردند. به هر حال بازهم هرکسی می تواند نظر خود را داشته باشد اما این نگارنده بیش از این تمایلی به درگیر شدن در اینگونه بحثها ندارم و تمنا دارم این نگارنده را از اینگونه بحثها معاف کنید!

 

2- آلترناتیو آنارشیستها که همین هفته ی گذشته به تفصیل توضیح داده شد.

 

3. درباره ی بقیه ی آلترناتیوهای اپوزیسیون هم می دانیم که شوربختانه هیچیک نیروی چشمگیری را تشکیل نمی دهند.

 

4. تا آنجا که به انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه 1400 مربوط می شود، یک ماه پیش حمایت خود را از موضع حسن شریعتمداری برای تحریمِ انتخاباتِ ریاستِ جمهوری، اعلام کردم و حرف تازه ای نیست.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

سیزدهم بهمن ماه 1399
February 1, 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles