Sam Ghandchiسام قندچي میلاد آقایی درباره ی اختلاف سکولاریسم و لاییسیته، و داستان منتقدان
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/3802-milad-aghaei.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17

 

milad-aghaei-secular-laiic

 

در چند سال گذشته بویژه در دو مقاله یکی تحت عنوان «چرا با لاییسیته مخالفم در حاشیه بحث نقل قولی از دکتر شاپور بختیار»، و دومی تحت عنوان «به اندازه کافی دلیل غلط بودن تحمیل جدایی مذهب و سیاست را توضیح داده ایم»، به این موضوع پرداخته ام و حرف تازه ای در این زمینه ندارم که بخواهم اضافه کنم! اما آقای میلاد آقایی یکبار دو هفته پیش در 6 تیرماه 1399 و بار دوم نیز روز گذشته در 20 تیرماه 1399 (که به اشتباه در یوتیوب نوشته شده 10 تیرماه) به این بحث که در اپوزیسیون ایران سالهاست مطرح می شود، در گفتگو با آقای سعید بهبهانی در تلویزیون میهن پرداختند. آنچه از عجایب است اینکه کسانی ارجحیت لاییسیته را مطرح می کنند که بیشتر در هر مشاجره ی سیاسی که در اپوزیسیون پیش می آید، طرف نیروهای مذهبی را گرفته اند مثلاً اولین کسانی بوده و هستند که تا بحث احتمال حمله ی نظامی آمریکا به ایران پیش آمد فوراً به رژیم کوکلاکس کلانهای اسلامی در ایران پیام دادند که حاضرند در رکاب رژیم بجنگند. در نتیجه اینکه هر روز موضوع لاییسیته را در برابر سکولاریسم مطرح می کنند این نیست که رژیم مذهبی حاکم بر ایران را بیشتر به چالش می کشند، بلکه هدفشان این است که خود را از نیروهای سکولار دموکرات تفکیک کنند چون به تصور آنها جنگ طلبان در سوی پرچم سکولار دموکراسی خود را جای داده اند. حتی اگر این تصور آنها درست باشد هم مبارزه ی نظری با آن، کاری نیست که این دوستانِ به ظاهر «لاییک»، انجام می دهند. به هرحال به اصل موضوع بپردازیم. از دیدگاه صاحب این قلم بحث آقای میلاد آقایی در مورد مبحث اختلاف سکولاریسم و لاییسیته در گفتار دو هفته پیش ایشان در ششم تیرماه 1399 بهترین ارائه این موضوع در همه ی 42 سال گذشته بوده است و به خوانندگان نیز توصیه می کنم به آن گوش کنند. بحث روز گذشته ی آقای میلاد آقایی نیز در توضیح برخی سؤالات بود اما اصل بحث را همان دو هفته پیش ارائه دادند و اگر کسی با دقت گوش کرده بود دیگر نیازی به برنامه ی دیروز نبود.

 

اما مسأله ی واقعی دوستان منتقد، که به حق موضوع خطر جنگ است. درسی که هر فعال اپوزیسیون ایران باید از تجربه ی جنگ ایران و عراق آموخته باشد این است که اپوزیسیون ایران دو شقه شد، یکی آنهایی که به رژیم اسلامی به خاطر دفاع از میهن پیوستند و دو دیگر نیز آنهایی بودند که با متجاوزین عراقی همراه شدند که سالهاست مفصل بحث کرده ایم. آیا هم خطر جنگ آمریکا و ایران در امروز وجود دارد؟ بله اکنون خطر چنین جنگی وجود دارد و اعلام موضع از سوی اپوزیسیون در ارتباط با راهکار ما، بسیار اهمیت دارد. آنچه امروز مهم است اینکه بویژه اگر آمریکا به رژیم اسلامی حاکم بر ایران حمله کند، آن دو راه را که اپوزیسیون در گذشته برگزید که دو بخش اصلی اپوزیسیون را در برابر هم قرار داد، بیشتر از دوران جنگ ایران و عراق به ملت ما آسیب خواهد رساند! و راهکار پاسیفیسم نیز برای مقابله با چنان وضعیتی به تفصیل یکسال پیش بحث شد. پیشنهادم به دوستان منتقدی که به اصلِ بحث آقای میلاد آقایی گوش نمی کنند، چون مسأله شان موضوع خطر جنگ است، این است که همان خود مسأله ی راهکار اپوزیسیون در برابر خطر جنگ را مطرح کنند، یعنی امروز اگر موضوعِ راهکار در برابر جنگ احتمالی را می خواهید مورد تدقیق قرار دهید، همانرا صریحاً مطرح کنیم و با بحثهای الکی لاییسیته در برابر سکولار دموکراسی وقت خود و دیگران را تلف نکنیم.

 

آنچه رژیم اسلامی در چند هفته ی اخیر با صدور حکم اعدام و تأیید آن در دیوان عالی کشور برای سه تن فعال سیاسی خیزش 98 یعنی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی اعلام کرده، و همچنین حکم اعدام برای روح الله زم که بنظر میرسد جناحی در درون رژیم را نمایندگی می کند که نظیر اسفندیار رحیم مشایی مورد غضب واقع شده، و بعدهم اعدام دو نفر برای شرب خمر که اگر حقیقت داشته باشد قابل مقایسه با اجرای احکام سنگسار در سالهای گذشته است که همواره ثابت کرده برخلاف حرفهای آیت الله رفسنجانی که در رابطه با فتوای قتل سلمان رشدی می گفت خیلی از این احکام نظیر قتل مرتد فقط در کتابهای فقهی هستند و عمل نمی شوند، در حقیقت این قانون اساسی ارتجاعی رژیم کوکلاکس کلانهای اسلامی این مواد را در بر دارد و هروقت این رژیم و قوه ی قضاییه خودکامه اش بخواهند بر طبق همین مواد عمل می کنند. به یاد داریم که در تابستان 1367 به فرمان آیت الله خمینی چه جنایاتی توسط این رژیم صورت گرفت وقتی که رژیم اسلامی می خواست در مورد ادامه ی جنگ یا صلح تصمیم بگیرد و حتی آیت الله منتظری نتوانست به اجرا گذاشته شدن آن احکام جنایتکارانه ی خمینی در آن روزها را متوقف کند و هنوز اصلاح طلبان حقایق آنروزهای جویهای خون را در زندانهای ایران به مردم نگفته اند! امروز مهم است که ائتلافی جهانی نه برای حمله ی نظامی به ایران بلکه برای مقابله ی فرهنگی، سیاسی و ایدئولوژیک با کوکلاکس کلانهای اسلامی شیعه و سنی تشکیل شود چرا که اقدامات سازمانهای حقوق بشری دیگر به تنهایی جوابگوی نیازهای وضعیت حاضر نیست. ما باید از حرکت انقلابی مسالمت آمیز در آمریکا که در پی کشته شدن جورج فلوید برخاست، بیاموزیم، حرکتی که در نیم قرن گذشته در آمریکا از دوران جنبش ضدجنگ ویتنام بی سابقه بود و بسیار هم نتیجه بخش که اکنون شماری از شرکتهای خصوصی نظیر مؤسسه ی درمانی اینوا نیز در آمریکا تعهد خود را به عدالت نژادی رسماً در مراکز درمانی و بیمارستانهایشان اعلام کرده اند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

 

سام قندچی
http://www.ghandchi.com

بیست و دوم تیر ماه 1399
July 12, 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH