Sam Ghandchiسام قندچي خاطره ای از مهندس جعفر شریف امامی، و غیب شدن مصاحبه ی دکتر عباس میلانی درباره بحث سپاه پاسداران

http://www.ghandchi.com/2599-irgc-opposition.htm

مطالب مرتبط:   http://bit.ly/2G4iier   http://bit.ly/2k8kV8h

 

milani-sharif-emami

 

در این چند روز بحثهای زیادی در مورد موضوع سپاه پاسداران و سازمانهای سیاسی مختلف اپوزیسیون در جریان بود (1). چرا در این مطلب توجهم به خارج کشور است؟ به این دلیل که رفتار برخی فعالان سیاسی را در داخل ایران درک می کنم، چون فکر کنید اگر در سال 1335 یعنی 4 سال قبل از آغاز جنگ جهانی دوم در داخل آلمان هیتلری زندگی می کردید و مثلاً اگر آمریکا تشکیلات اس اس نازی ها را تروریست اعلام می کرد، طبعآً برای شما که در داخل آلمان بودید حمایت از موضع آمریکا خطرناک بود؛ ولی برعکس اگر کسی که خود را فعال ضدفاشیست می خواند و در آمریکا زندگی می کرد، عجیب بود اگر به جای محکوم کردن اقدامات فاشیستها در آلمان، موضع آمریکا را محکوم می کرد!

 

به هرحال چرا نوشتم به یاد مهندس جعفر شریف امامی در 28 مرداد افتادم. شخصاً در 28 مرداد 1332 دو سالم بوده و خاطره ای ندارم، و قدیمی ترین خاطره ای که از آقای شریف امامی دارم 7 سال بعد از 28 مرداد 1332 است که این قلم 9 ساله بودم و اعتراضات دو سه ساله ای در کشور آغاز شد. شهریور ماه 1339 به یادم است که دکتر اقبال رفت و شریف امامی آمد و بعد از 8 ماه شریف امامی هم رفت و دکتر علی امینی نخست وزیر شد و اصلاحات ارضی و انقلاب سفید شد. اما در اینجا منظورم مهندس جعفر شریف امامی در همان سال 1332 است که در تاریخ خوانده ام وگرنه شخصاً یادی از آن ندارم. مهندس شریف امامی قبل از کودتای 28 مرداد، یعنی در دوران مصدق عضو شورای عالی سازمان برنامه بود و قبل از مصدق هم همان مقام را داشت، ولی وقتی کودتا شد و سپهبد فضل الله زاهدی نخست وزیر شد، مهندس جعفر شریف امامی به مقام مدیر عامل سازمان برنامه ارتقا پیدا کرد. می گویند برای به دست آوردن این مقام در سازمان برنامه، بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در جلسه ای که برخی مقامات مرده خور جمع بودند، مهندس جعفر شریف امامی جاسیگاری برای سپهبد زاهدی در دست داشت و برای انجام این کارِ "مهم،" کنار او نشسته بود که جاسیگاری را کاملآً در زیر دهان مبارکِ سپهبد فضل الله زاهدی نگهدارد تا خدای ناکرده خاکستر بر لباس ایشان نریزد، و عده ای درباره مهندس جعفر شریف امامی می گفتند: «رقص کردنت را میفهمیم اما انقدر خوش رقصی چرا!»، البته می دانیم که مهندس شریف امامی خود را همیشه به روحانیت خیلی نزدیک نگهمیداشت و به همین دلیل در آخرِ کارِ رژیم پهلوی، پیش از ارتشبد ازهاری، تصور می شد اگر شریف امامی دولتی تشکیل دهد بتواند اپوزیسیون اسلامی را راضی به عقب نشینی کند، با اینحال دولت جعفر شریف امامی به جایی نرسید و خیلی زود جای خود را به دولت نظامیِ ارتشبد ازهاری داد، و او هم دوامی نیاورد و بالاخره رژیم شاه مجبور شد به اپوزیسیون واقعی یعنی زنده یاد دکتر شاپور بختیار امکانِ اداره کشور را بدهد که متأسفانه دیگر دیر شده بود. البته باید اذعان کرد که راضی کردن اپوزیسیون اسلامی در میان صاحب منصبان دیگر رژیم شاه همیشه در همه ی سالهای بعد از کودتا به اشکال مختلف مرسوم بود چه آنهایی که ساواک را برای کمک به مطرح کردن دکتر علی شریعتی به کار انداختند، و چه کسانی مثل دکتر علی امینی که به یاد دارم هر از گاهی به مسجد قلهک سری می زد تا نبض جریانات اسلامی را اندازه بگیرد و با معتمدان محل سلام وعلیکی کند، و البته دکتر علی امینی آدمی مثل شریف امامی نبود و واقعاً از دیدگاه خود می خواست به کشور کمک کند که اصلاحاتی شود، اما جعفر شریف امامی پدیده ای دیگر بود، نان به نرخ روز خور بود و فقط می خواست از هر نمط برای خود کلاهی بدوزد. امروز هم در خارج کشور خیلی ها بنام اپوزیسیون بودجه های کلان دریافت می کنند اما از آنها خیری به اپوزیسیون نرسیده، و حتی حرفها و ادعاهای آنها مرا به یاد مرحوم مهندس جعفر شریف امامی می اندازد. به هر حال از اصل بحث دور افتادیم.

 

 بی بی سی در هفته گذشته گفتگویی را با آقای عطا مهاجرانی و دکتر عباس میلانی در ارتباط با ماجراجویی های سپاه پاسداران و قرار گرفتن آن در فهرست تروریستی توسط آمریکا داشت. آقای عطا مهاجرانی که با حمایتش از کشتار محمد ثلاث و دراویش در سال گذشته، شهره آفاق است و همه او را می شناسند، و دیگر مهره ی سوخته ی رژیم و سفیر غیررسمی اصلاح طلبان در خارج کشور است گرچه بی بی سی فارسی هر چندوقت در شهر پیشنهاداتی به او برای مصاحبه می کند که معلوم نیست چند نفر تماشا می کنند (2)، وگرنه بخش مصاحبه ی آقای عطا مهاجرانی در این ویدیوِ بی بی سی فارسی، اهمیتی ندارد که گویانیوز بریده و چسبانده و تحت عنوان "تبلیغات مهاجرانی برای سپاه در برنامه بی بی سی" منتشر کرده است؛ تنها کسی که آقای عطا مهاجرانی را هنوز نشناخته خواجه حافظ شیرازی است (3). اما درباره نظرات دکتر عباس میلانی (4)! عجیب است که بخش آقای عباس میلانی را در همان مصاحبه ی مورد اشاره که لینک آن را در پانویس 3 مشاهده می کنید، نه تنها از کلیپ عطا مهاجرانی در سایت گویانیوز حذف شده است، بلکه هم در سایتهای بی بی سی و گویانیوز و هم در یوتیوب، با اینکه هفته پیش در اینترنت دیده بودم، غیب شده، در حالیکه بخش عطا مهاجرانی در آن مصاحبه همه جا هست! شاید خوب نگشته ام و باید ذره بینی دیگر پیدا کنم! دکتر عباس میلانی در پایان بخش خود در این مصاحبه به روشنی می گوید که با اقدام آمریکا در مورد سپاه پاسداران که بخشی از ارتش کشوری دیگر را تروریست اعلام کرده، مخالف است، و کل بحث آقای میلانی را نیز در مصاحبه درباره ماجرای سپاه پاسداران، نه در لینک گویانیوز بلکه در لینک زیر که توسط بی بی سی تولید شده و البته تا وقتی این لینک کار کند، می توانید تماشا و خود قضاوت کنید (5).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و نهم فروردین ماه 1398
April 18, 2019

 

پانویس:

 

1. تکرار اشتباه بخشی از اپوزیسیون: از حمایت گروگانگیری تا حمایت از ماجراجویی های سپاه پاسداران
http://www.ghandchi.com/2596-opposition-sepah.htm

 

2. کارنامه اصلاح طلبان و همدستی آقای عطا مهاجرانی با ناجا در جنایت علیه محمد ثلاث و زنان درویش
http://www.ghandchi.com/2111-eslahtalaban-moroor.htm

 

3. گویا نیوز: تبلیغات مهاجرانی برای سپاه در برنامه بی بی سی
https://news.gooya.com/2019/04/post-25122.php

 

4. درباره دکتر عباس میلانی

http://bit.ly/2Xk7xfd

 

5. گفتگوی دهم آوریل بی بی سی با دکتر عباس میلانی

https://www.facebook.com/bbcpersian/videos/276144069981319/?t=5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH