Sam Ghandchiسام قندچي آقای دادستان تهران دستور شما به خانم دکتر هنگامه شهیدی مرا به یاد خاطره ای از گذشته های دور انداحت
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2479-hengameh-shahidi.htm

مطالب مرتبط: https://goo.gl/XuoF5H

 

hengameh-shahidi

 

 آقای دادستان تهران، چند لحظه پیش در توییترِ خانم دکتر هنگامه شهیدی که ماههاست در زندان است، یادداشت زیر را دیدم:


«دادستان_تهران: تا زمانی که #هنگامه_شهیدی از مسئولان عالی قضایی بویژه آیت الله #آملی_لاریجانی عذرخواهی و طلب عفو نکند؛ امکان ملاقات با خانواده و تماس تلفنی مانند سایر زندانیان برایش وجود نخواهد داشت و فعلا وی در اختیار زندان #حفاظت_قوه_قضاییه است و در بازداشت انفرادی بسر میبرد» (1).

 

با خواندن شرط بالا به یاد دوران دبیرستان افتادم. در سال 1347 در کلاس یازدهم، یعنی پنج یک ریاضی در دبیرستان البرز تهران، مشغول تحصیل بودم. مثلاً ما بهترین دانش آموزان دبیرستان بودیم و البرز هم مثلاً بهترین دبیرستان ایران بود. کلاسی جدید در آن سال به درسهای ما اضافه شد، و عنوانش بود "انقلاب سفید." برای معلم هم مثلاً سنگ تمام گذاشته بودند و آقای موسوی ماکویی معاون دبیرستان البرز که وکیل مجلس هم بود، تدریس می کرد. در آن سال برخی اراضی حوالی تهران بعنوان جنگلبانی اعلام شده بود. از آقای معلم سؤال به اصطلاح ناخوشایندی پرسیدم که وقتی زمینهایی را جنگلبانی تصرف کرده، چرا اقلاً مالیاتهایی را که صاحبان آنها داده اند، پس نمی دهند، و مثل آن است که خانه تان را مصادره کنند و بعد هم از شما مالیات بگیرند. آقای موسوی ماکویی بسیار از سؤالم عصبانی شد و مرا از کلاس اخراج کرد. در دبیرستان ما، یک معلمِ نقاشی داشتیم که پیرمرد پرمحبتی بود بنام آقای نجم آبادی، و هرکسی از کلاسی اخراج می شد میرفت سراغ او، تا واسطه شود. من هم همین کار را کردم. آقای نجم آبادی گفت تو از کلاسِ یک معلم عادی اخراج نشده ای و معاون مدرسه تو را بیرون کرده، من که از پس او بر نمی آیم. شب که رفتم خانه به پدرم موضوع را گفتم. پدرم گفت خدا را شکر کن که مثل زمان مکتب خانه های دوران ما مدرسه نمیروی وگرنه برای تنبیه در حیاط، فلک داشتند و به آن می بستند و فلک می کردند. دیدم نه تنها از اول بیخود با این آقای معاون مدرسه طرف شده ام بلکه باید خدا را هم بخاطر نعمت هایی که دارم، شکر کنم. حالا این شده داستان شما، رییس قوه قضاییه، دکتر هنگامه شهیدی، و خانواده خانم شهیدی. البته گویی تاریخ برای ایران در 40 سال گذشته به عقب رفته و نه به جلو، و اگر پدری بخواهد در موردی مشابه حرف بزند، برعکس داستان دبیرستانِ این قلم، و مکتب خانه ای که پدرم تجربه کرده بود، این بار پدر است که باید خدا را شکر کند که در زمانه پسر زندگی نمی کند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و ششم بهمن ماه 1397
February 15, 2019

 

پانویس:

 

1. @hengamehshahid2 از توییتر خانم دکتر هنگامه شهیدی

https://twitter.com/hengamehshahid2/status/1096028152898441217

 

2. درباره خانم دکتر هنگامه شهیدی

https://goo.gl/XuoF5H
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH