Sam Ghandchiسام قندچي دو نکته درباره گفتگوی روز گذشته آقای شهرام همایون با دکتر اسماعیل نوری علا
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/2466-shahram-homayoun.htm

مطالب مرتبط: https://bit.ly/2VMvxbu

 

shahram-homayoun-esmail-nooriala

 

روز گذشته آقای شهرام همایون گفتگویی شنیدنی را با دوست عزیز آقای دکتر اسماعیل نوری علا در برنامه آخرین لحظه خود داشتند (1). در ابتدای برنامه آقای شهرام همایون تلویحاً به دیدار خانم مسیح علینژاد (2) و آقای احمد باطبی با مقامات آمریکایی اشاره کرده و اندوه خود را از «وابستگی» در اپوزیسیون بیان کردند. آقای نوری علا به این بحث پاسخی ندادند و به موضوع نامه به کنفرانس ورشو پرداختند. این قلم در شگفت هستم که چطور تا این اندازه ملاقات های دو فعال مدنی و سیاسی با مقامات آمریکایی برای سلطنت طلبان مسأله ساز شده در حالیکه 40 سال است اهمیت شاهزاده رضا پهلوی برای هواداران بازگشت سلطنت به ایران، همان همکاری نزدیک شاهزاده با آمریکا است و هیچکدام از پادشاهی خواهان ایران از اصطلاح وابستگی برای توصیف رابطه ایشان با آمریکا، استفاده نمی کنند، تا چه رسد که از این موضوع اظهار ناراحتی کنند، و حتی همین چند روز پیش شاهزاده رضا پهلوی با چند نماینده کنگره آمریکا دیدار داشت؛ اما تا کسان دیگری همین کار را می کنند، برای مخاطبان آقای شهرام همایون، "وابستگی" مسأله می شود. اگر مسیح علینژاد و احمد باطبی از سوی دولت ایران مأموریت برای تماس با دولتی خارجی ندارند، همین حرف در مورد شاهزاده رضا پهلوی صادق است و هیچکدام آنها را هم اپوزیسیونی به نمایندگی انتخاب نکرده است. در نتیجه همه این دیدارها، ملاقات یک ایرانی با مقامات آمریکایی است که برمبنای رضایت طرفین است و نه رابطه ای بین دولتها، چه پوزیسیون چه اپوزیسیون. به قول آمریکایی ها هرآنچه برای غازِ نر خوبه برای غازِ ماده هم خوبه.

 

اما نکته دوم. آقای شهرام همایون بحثی مطرح کردند که گفتند از کامنتهای 3000 نفر از بینندگان برنامه خود در ایران جمع بندی کرده اند که آنها نیرویی را می خواهند که این رژیم را برچیند. این سخن آقای شهرام همایون بسیار دقیق است و واقعاً نشان می دهد که به حرفهای مردم در داخل کشور گوش می دهند. مردم در ایران می گویند که ما زورمان به این رژیم نمیرسد و نیاز به این است که کشوری مانند آمریکا بیاید اینها را از صحنه روزگار حذف کند، تا ما بتوانیم ببینیم چه خاکی بر سرمان کنیم. شخصاً در عمرم در رژیمهای توتالیتر نظیر آلمان هیتلری یا روسیه استالینی زندگی نکرده ام اما آنچه در تاریخ خوانده ام شبیه چنین احساسِ درماندگیِ بخشِ قابل ملاحظه ای از مردم ایران برای مقابله موثر با کوکلاکس کلان های اسلامی است (3).

 

در پایان از دیدگاه این قلم نیز آقای دکتر اسماعیل نوری علا درست می گویند که در ایران نمیشود تنها یک آلترناتیو داشت، حتی اگر فقط سکولارها را در نظر بگیریم. به عبارت دیگر با کمونیستها نمی شود در آلترناتیو مشترک بود چون هرچند تا آنجا که به مذهب مربوط می شود سکولار هستند اما به دلیل ایدئولوژی مارکسیسم، و به قول آقای نوری علا، با در نظر گرفتن معیار «سکولاریسم نو،» آنها سکولار نیستند، و بعد از تجربه کل اردوگاه سوسیالیستی روشن است که نیرویی دموکراتیک هم نیستند. همچنین با مشروطه خواهان که در واقع سلطنت طلب هستند نمی شود در آلترناتیو مشترک بود، چون در ایران، سلطنتی وجود ندارد که بخواهند آنرا مشروطه کنند، و در نتیجه برنامه آنها معنای واقعی اش سلطنت طلبی است و مشخصاً تلاش برای احیاء سلطنت پهلوی است که برنامه ای نه سکولار است و نه دموکراتیک.

 

با تمام این احوال برای اهداف معین در پروسه انقلاب 21 ایران (4)، ایجاد ائتلاف های عملی یا تشکیل جبهه واحد با هر نیرویی ممکن است، ولی ستون فقرات چنان ائتلافها را اتحادِ جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر، تشکیل خواهد داد که تصویر روشنی از جمهوریخواهی، سکولاریسم، دموکراسی و آینده نگری دارد و به این اصول پای بند است (5). در گذشته متأسفانه همه جمهوریخواهان ایران، سکولار دموکرات نبودند، اما بعد از خیزش 96 (6) به این درک رسیده اند، تا جایی که حتی شماری از نواندیشان مذهبی چند روز پیش، از برقراری حکومتی سکولار دموکرات در ایران اعلام حمایت کردند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

نوزدهم بهمن ماه 1397
February 8, 2019

 

پانویس:

 

1. برنامه آخرین لحظه با حضور دکتر اسماعیل (پیام) نوری علا پنجشنبه 18 بهمن 1397
https://www.facebook.com/esmail.nooriala.5/posts/2027313967563330

https://www.youtube.com/watch?v=VHzZ2HnD104

 

2. درباره خانم مسیح علینژاد
https://goo.gl/FmFTPQ

 

3. کوکلاکس کلان اسلامی

http://ghandchi.com/islamic-kkk.htm

 

4. انقلاب 21 ایران

https://goo.gl/w5rMvF
  

5. حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

https://sites.google.com/site/futuristparty

 

6. خیزش 96

https://goo.gl/QmJPYV
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH