Sam Ghandchiسام قندچي نسرین ستوده از زبان کاسپر شاپ ایران

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2101-nasrin-sotoudeh.htm

Nasrin Sotoudeh According to Iran's Kaspar Schoppe, Second Edition

http://www.ghandchi.com/2101-nasrin-sotoudeh-eng.htm

مطالب مرتبط: https://goo.gl/Ym56KX

پی نوشت نهم اسفندماه 1397: خانم نسرین ستوده هنوز در زندان اوین است. دو روز پیش آقای مهندس حشمت طبرزدی در سالگرد تأسیس کانون وکلا به وضعیت حاضر خانم نسرین ستوده نیز اشاره کردند: https://www.facebook.com/heshmat.tabarzadi/posts/10219466130704379 س. ق.

 

sotoudeh-schoppe

 

پیشگفتار ویرایش دوم: چند دقیقه پیش منابع خبری از بازداشت تازه خانم نسرین ستوده در تهران، خبر دادند. مقاله زیر شش سال پیش هنگامیکه خانم ستوده در زندان بود، منتشر شد. خانم ستوده همه این سالها بعنوان وکیل حقوق بشر در برابر رژیم ضدجمهوریت اسلامی در ایران، ایستادگی کرده است. خانم نسرین ستوده از جمله در ماه های اخیر وکالت تنی چند از خانمهایی را که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری (1) توسط کوکلاکس کلان اسلامی (2) دستگیر شده بودند، بر عهده داشته است. بازداشتهای مکرر خانم نسرین ستوده را محکوم کرده و برای ایشان بهترین آرزوها را در نبرد خستگی ناپذیرشان برای سکولاریسم، دموکراسی و حقوق بشر در ایران آرزو دارم. س. ق. بیست و سوم خرداد ماه 1397 برابر با سیزدهم ماه ژوئن 2018

-------------------------------------------------------------------

 

نسرین ستوده نیازی به معرفی این حقیر ندارد. آشنائی با او در صحنه فعالیت های یک وکیل حقوقی مدافع حقوق بشر، بیشتر به زمانی بازمی گردد که وضعیت موکلین زندانی اش، از جمله مهندس حشمت طبرزدی را مطرح می کرد (3). و حالا مضحک ولی غم انگیز است که باید از سرنوشت خود او در زندان، از زبان جواد لاریجانی دبیر حقوق بشر رژیم اسلامی، ملقب به "کاسپرشاپ ایران" با خبر شویم، که وضعیت نسرین را در زندان 'خوب' توصیف می کند (4).

 

کاسپر شاپ گرچه "دبیر حقوق بشر" کلیسای اواخر قرون وسطی نبود، اما به سان جواد لاریجانی ادعای کسب چندین مدرک عالی تحصیلی را داشت، و توانسته بود با برخورداری از لطف و حمایت پاپ آن زمان، نه تنها به جنگ نظری پروتستانها برود، بلکه شاهد و گزارشگر چگونگی به آتش کشیدن کشیش جوردانو برونو، فیلسوف و کیهان شناسی باشد، که برای عقایدی متفاوت با تعالیم کلیسای کاتولیک، به حکم دادگاه تفتیش عقاید، در شهر رم سوزانده شد.  وقاحت بارتر اینکه کاسپر شاپ، پس از آن با چنگ اندازی بر آنچه که از دستنوشته های جوردانو باقی مانده بود در صدد برآمد ذهن سترون خود را پربار معرفی کند.  آنچه از این رهگذر در تاریخ بجا مانده است، بیشتر همان گزارش وضعیت آخرین روزهای جوردانو به نقل از کاسپر شاپ است. اکنون پس از گذشت بیش از چهارصد سال، بسیار حزن انگیز است که شرح حال امروز ایران قرن بیست و یکم را در وقایع پس از سال 1600 و یادآور دوران منجر به پایان قرون وسطی ببینیم، که کلیسای کاتولیک خود را با  آغازخطر سقوط مواجه می دید، و بهمین جهت نیز جوردانو برونو را، که اتفاقاً نظراتش در مورد تولد عیسی مسیح به مسلمانان شباهت داشت، در آتش سوزاندند. ماجرای روز به قتل رساندن جوردانو از طریق سوزاندن او در آتش این چنین ثبت شده است:

 

"برای سال مذهبی1600 بیش از سه ملیون نفر در رم جمع شده بودند. دسته های زوار به راه افتاده بودند و در طلب بخشش از گناهان به خود شلاق می زدند. شهربه سبب چند برابر شدن قتل و غارت ها، متلاطم و غرق در آشفتگی بود. رقم 1600 با ترکیبی از 9 و 7 [در لاتین] معنائی سحر انگیز داشت: شاید نشانگر آن بود که پایان نزدیک است. این، پیشگوئی پیامبران بود. درهمین حال، توبه کاران که انتظار داشتند قبل از دیر شدن از آمرزش لازم برای گناهان برخوردار شوند، توسط رمی های شریف سر کیسه میشدند. یکی از جاذبه های ثانوی؛ دستورالعملی بود که روز 17 فوریه صادر شد، و بر اساس آن، نولان [جوردانو برونو]، به عنوان سر سخت ترین مرتد، در "پیازا سنتا فیئور" به آتش کشیده شد. یک شاهد، محققی آلمانی بود بنام کاسپر شاپ، که پس از گرویدن به مذهب کاتولیک، حضور و مشارکت درهیچ رقابت و منازعه مذهبی را از دست نداده بود. او به سان یک لاشخور، نظاره گر روزهای واپسین برونو بود تا بعدا بتواند با چنگ اندازی بر آخرین کلمات وی، درباره آنها لفاضی کند. ما گزارش جریان مقاومت برونو را در برابر قضات مامور محاکمه او در "سنتا ماریا سوپرا مینروا" به کاسپر شاپ مدیونیم. برونو خطاب به آنها گفت، "به جرئت میگویم که شما از دادن حکم علیه من، بیش ازخود من هراس دارید که مشمول این حکم می شوم." کاسپر شاپ پس از به اجرا درآمدن حکم، شرح واقعه را با نگاهی مملو از کینه، بغض، و حسرت این چنین به رئیس دانشگاه آلدورف گزارش میکند که: "بدینگونه وی با حالتی تأسف بار از طریق کباب شدن هلاک شد، و حالا میتواند به آن دنیاهای خارق العاده ای که خیال بافی کرده بود برود و بگوید چگونه در این جهان با کافران خدانشناس در رم رفتار میشود." کاسپر شاپ یک دهه بعد دوباره با حضور در سلول های کمپانلا به ظاهر قول میدهد که در جهت رستگاری برونو کوشش کند، حال آنکه در واقع مشغول سرقت آثار و دستنوشته هائی بود، که فقط میتوانست از این طریق به آنها دسترسی یابد" (5).

 

بدون شک مشکلی که اکنون قائدان رژیم ضدجمهوریت اسلامی در ایران با حقوق بشر دارند بسیار بغرنج تر از مشکل پیشوایان کاسپر شاپ در 400 سال پیش است بخصوص که این قائدان در قرن بیست و یکم برای مخالفان خود حتی در خارج از کشور هم حکم قتل صادر می کنند (6). با این بازگوئی از تاریخ، شنیدن خبر وضعیت نسرین ستوده در زندان از زبان کاسپر شاپ ایران، نه تنها دشوار، که مسخره و غم انگیز است، چرا که نه از دیدن بدن نحیف نسرین پس از بیش از 40 روز اعتصاب غذا شرم دارد، و نه جرات می کند اعتراف کند که نسرین چنین سختی هایی را بدان جهت تحمل می کند تا کودکانش، و بالطبع تمامی مردم ایران بتوانند در آزادی زندگی کنند. بی شک به همین جهت است که نسرین در دلهای مردم جا دارد.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com

نهم آذر ماه 1391

November 29, 2012

 

پانویس:

 

1. اعتراض به حجاب اجباری در ایران ادامه دارد
http://www.ghandchi.com/hejabe-ejbaari.htm

 

2. #کوکلاکس_کلان_اسلامی
http://ghandchi.com/islamic-kkk.htm

 

3. نسرین ستوده در مورد وضعیت حشمت طبرزدی در زندان
https://www.youtube.com/watch?v=ulWobf8nqBA

  

4. لاریجانی: وضعیت نسرین ستوده «خوب» است
https://ir.voanews.com/a/1553639.html

 
5.
Frank R. Manuel and Fritzie P. Manuel, Utopian Thought in the Western World, 1979, P. 241

 

6. اسلام و گلوبالیسم
http://www.ghandchi.com/695-IslamGlobalization.htm 
Islam and Globalization
http://www.ghandchi.com/695-IslamGlobalizationEng.htm
 

 

مطلب مرتبط

جواد لاریجانی، کاسپر شاپ ایران دوباره درباره حقوق بشر در جمهوری اسلامی سخنوری می کند
http://www.ghandchi.com/1860-javad-larijani.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH