Sam Ghandchiسام قندچي درباره ماجرای تیراندازی و خودکشی نسیم نجفی اقدم در محل شرکت یوتیوب
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1998-nasim-najafi-aghdam.htm

 

بعد التحریر: هنوز ساعتی از انتشار این مقاله نگذشته بود که چند لحظه پیش ویدیو زیر را از خانم نسیم نجفی اقدم، مشاهده کردم که معلوم است تصور کرده بوده که یوتیوب از روی غرض ویدیوهای ایشان را بلوک کرده و بعدهم تئوریهای توطئه کامنتگذاران را در زیر این ویدیو می بینید:

http://www.iranglobal.info/node/65627

همانطور که در مقاله زیر بحث شد واقعیت این است که بسیاری از اوقات دلیل امر ابداً ربطی به شرکتهایی نظیر یوتیوب ندارد. مثلاً چند سال پیش ویدیویی را از مصاحبه یک فعال سیاسی ایرانی در کانادا، از صدای آمریکا دانلود کرده و در کانال یوتیوب ایرانسکوپ آپلود کرده بودم و چون صدای آمریکا برای کمک به بازنشر راحت مطلب لطف کرده و کپی رایت نگذاشته بود، توانستم این کار را بکنم و مشکلی در کانال یوتیوب خود با آن محتوا نداشتم. اما بعداً آن فعال سیاسی ایرانی در کانادا رفته بود و روی یوتیوبی که درج کرده بودم کپی رایت گذاشته بود در نتیجه پس از اقدام ایشان درج آن ویدیو در کانال این قلم غیرقانونی می شد مگر با اجازه ایشان. شخصاٌ آن ویدیو را از کانالم حذف کردم و دیگر هم نه با آن فرد تماسی دارم و نه مطلبی از او منتشر می کنم. البته تصور نمی کنم که ایشان این کار را از قصد کرده بود ولی به دلیل نداشتن دانش، این کار را کرده، وگرنه حتی می توانست کپی رایت را با *کرییتیو کامان* ثبت کند که برای کسی نظیر من که آنرا منتشر کرده بودم مسأله ای ایجاد نشود، و وقتی سواد این کارها را ندارد بهتر است در اینترنت مجله منتشر نکند. ایشان حتی بعدها بارها برایم تقاضای دوستی در لینکدین فرستاده که پاسخی هم از این قلم دریافت نکرده و کلاً اصلاً در لینکدین هیچ ارتباطی را نمی پذیرم، اما آشکار است دلیل کارش در قضیه کپی رایت فقط نداشتن دانش این عرصه بوده است. متأسفانه فقدان دانش در این موارد باعث سوء تفاهم های زیادی می شود و تئوریهای توطئه هم از سوی بیسوادترها در این عرصه ها در سایتهای ایرانی فراوان است. به قول الکساندر پوپ:

A Little Learning is a Dangerous Thing

س. ق. پانزدهم فروردین ماه 1397

 

 

 

nasim-aghdam

 

-----------------------------------------------------------------

امروز در مطبوعات بین المللی خبرهای زیادی در مورد ماجرای حزن انگیز تیراندازی و خودکشی خانم نسیم نجفی اقدم منتشر شده است (1). در وبسایت رادیو زمانه نیز مقاله مفصلی در این مورد انتشار یافته است (2). در اینجا فقط می خواستم یک نکته تکنیکی را در مورد شبکه های اجتماعی توضیح  دهم. کلاً مؤسساتی نظیر یوتیوب وقتی در مورد هر مطلبی خیلی شکایت دریافت کنند، آن مطلب و مطالب دیگر آن نویسنده را بلوک می کنند، مگر آنکه مؤسسه ای پرقدرت نظیر بی بی سی یا صدای آمریکا پشت شما باشد و در آنصورت به این راحتی ها با چند شکایت، مطلبی بلوک نمی شود. البته اگر شما کسی هستید نظیر خواننده مشهور ریحانا که ویدیو هایش به ندرت کمتر از یک میلیارد بیننده دارد (3)، در آنصورت با دوتا شکایت، ویدیو شما بلوک نخواهد شد. متأسفانه شرکتهای خصوصی نظیر یوتیوب، فیسبوک یا حتی گوگل نمی توانند هزینه زیادی صرف پژوهشهای امنیتی کنند که تشخیص دهند چه شکایتهایی واقعی است و چه شکایتهایی با استفاده از آی پی قلابی توسط برخی دولتها یا هکرها برای خراب کردن کسی فرستاده می شود. در واقع سالهاست رژیم اسلامی در ایران از این ضعف شبکه های اجتماعی بسیار سوء استفاده کرده و صداهای ایرانیان مخالف را با ارسال گزارشهای کاذب شکایت از صدها آی پی به ظاهر مستقل در شبکه های اجتماعی در اینترنت، خفه کرده است.  اما در این مورد مشخص خانم نسیم نجفی اقدم شک دارم که بلوک شدن ربطی به جمهوری اسلامی داشته باشد و بیشتر بنظر می رسد به دلیل شکایتهای عده ای بوده که از مطالب ایشان به هر دلیلی خوششان نمی آمده و شاید با هزاران آی پی قلابی شکایت زیاد از ویدیو ایشان فرستاده اند که باعث بلوک شدن ویدیوها شده است.  البته این فقط حدس و گمان این قلم است و شخصاً اطلاعی در این مورد ندارم، اما کلاً این واقعیت تلخ در مورد شبکه های اجتماعی وجود دارد که خیلی راحت ممکن است بیخودی کسی را بلوک کنند. در پایان ضروری است اضافه کنم که برخلاف تصور مرحوم خانم نسیم نجفی اقدم، در آمریکا این طور نیست که توطئه ای از سوی دولت وجود دارد که مطالبی نظیر موضوعات مورد نظر او سانسور شود بلکه واقعیت آمریکای امروز برخلاف سالهای 1960 این است که جامعه آمریکا اساساً سیاسی نیست و این امر شامل ایرانیان مقیم آمریکا نیز می شود که چندان توجهی از سوی مردم به موضوعات اجتماعی وجود ندارد و نمی توان انتظارات غیرواقعی از مردم داشت. به هر حال آنچه برای خانم نسیم نجفی اقدم اتفاق افتاد بسیار تأثرانگیز است.
 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی

سایت آینده نگر ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com

شانزدهم فروردین ماه 1397
April 4, 2018

 

پانویس:

 
1. بی بی سی: تیراندازی یوتیوب؛ 'نسیم اقدم از سانسور ویدیوهایش شاکی بود'
http://www.bbc.com/persian/world-43639744

BBC: YouTube shooting: Female suspect 'angry over video postings'
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-43638221

 

2. نازلی کاموری: دیدگاهی در رادیو زمانه: چرخه‌های خشونت: آیا ما مسئول حمله مسلحانه نسیم نجفی اقدم به دفتر یوتیوب هستیم؟
https://www.radiozamaneh.com/389149

 

3. Rihanna - American Oxygen
https://www.youtube.com/watch?v=Ao8cGLIMtvg
 

 

 

مطلب مرتبط

موضوع حقوق حیوانات در حاشیه فاجعه تأثر انگیز نسیم اقدم
http://www.ghandchi.com/2001-heyvaanaat.htm

 

خبرنامه گویا: نخستین مصاحبه خانواده نسیم اقدم با یک تلویزیون آمریکایی
http://news.gooya.com/2018/04/post-13630.php 

 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH