Sam Ghandchiسام قندچيحمله های دیروز داعش به مقبره خمینی و مجلس
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1458-iran-daesh.htm

 

روز گذشته دو انفجار در ایران گزارش شده است، یکی در محل مقبره آیت الله خمینی در بهشت زهرا و دومی در محل مجلس شورای اسلامی در تهران. وبسایت رسمی داعش مسؤلیت هر دو انفجار را به عهده گرفته است. سه ماه پیش داعش ویدیویی ضد ایرانی منتشر کرد و این قلم نظر خود را درباره آن با خوانندگان در میان گذاشته، نوشتم که بهترین پاسخ به داعش برقراری دولتی سکولار و دموکراتیک در ایران است (1). اینجانب از یکسو از حقوق بشر بدون قید و شرط حمایت می کنم، و از سوی دیگر تروریسم را بدون قید و شرط، محکوم می کنم (2).

 

بیست و سه سال پیش در سال 1994 انفجاری در حرم امام رضا در مشهد روی داد که به هلاکت بسیاری از زائران بیگناه انجامید. در آن موقع عده ای انفجار را به سازمان مجاهدین خلق نسبت می دادند و برخی نیز گروه های مرتبط با طالبان افغانستان را در آن عملیات تروریستی دخیل می دانستند. دیدگاه این قلم درباره تروریزم همان است که 23 سال پیش در مورد آن رویداد، در "هدف وسیله را توجیه نمیکند" (3)، مطرح شد. سالها بعد در بازجویی های مرتبط با قتل فروهرها، مشخص شد، سعید امامی که برای جمهوری اسلامی کار می کرده، در انفجار سال 1373 مشهد دست داشته است (4). صرفنظر از آنکه چه نیرویی مسؤل آن جنایت بود، واضح است که برای آن نیرو، هدف وسیله را توجیه می کرد؛ اما، چراغ راهنمای این قلم درباره تروریسم و جنایتهای سیاسی، چه توسط رژیم و چه توسط اپوزیسیون صورت گرفته باشد، اصل "هدف وسیله را توجیه نمی کند" است.

 

اما در مورد ترورهای اینگونه در ایران، *حدسیاتی* دارم که ممکن است غلط باشد چرا که این قلم متخصص موضوع تروریسم نیستم. همان 23 سال پیش نیز حدس می زدم که شاید جریاناتی در داخل نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران، که احتمالاً تروریستها را زیر نظر داشته اند، اجازه داده باشند انفجار مرقد امام رضا صورت بگیرد، و بعد تروریستها را بکشند، و به اینگونه تنفر مردم را از نیروهای سیاسی مختلف، دامن بزنند. جزئیات نقش سعید امامی در مورد انفجار حرم امام رضا هیچگاه منتشر نشد، و خود او هم پیش از آنکه بیشتر حرفی بزند با داروی نظافت در زندان از بین رفت. درباره انفجارهای دیروز تهران نیز این قلم *حدسیات* مشابهی دارم که ممکن است غلط باشد چرا که همانگونه که اشاره شد متخصص این عرصه نیستم و فقط بعنوان یک ژورنالیست مستقل می نویسم. ممکن است برخی نیروهای امنیتی که می توانند بخشی از سپاه پاسداران باشند که احتمالاً این سلول هوادار داعش را زیر نظر داشته اند، اجازه داده اند که عملیات این گروه پیاده شود و بعد فوراً آنها را از میان برده اند.

 

شخصاً فکر نمی کنم که این انفجارها با برنامه از سوی کل رژیم جمهوری اسلامی برای توجیه سرکوب داخلی صورت گرفته است، که اگر هدف آن بود، محل ازدهام مردم نظیر بازار تهران انتخاب می شد و نه مقبره آیت الله خمینی یا مجلس شورای اسلامی، تا که بشود تنفر مردم را از تروریستها تشدید کرد. اهداف عملیات، احتمالاً توسط خود داعش برگزیده شده، اما طوری انتخاب شده که جریاناتی نظیر سازمان مجاهدین یا عربستان را نیز خوشحال کند، گرچه لزوماً به معنی همکاری مجاهدین یا عربستان، با این عملیات نیست. درست است که عربستان چند هفته پیش گفته بود که مبارزه را باید به داخل ایران برد، اما آن حرف کلی است و به معنی انجام کار تروریستی نیست. بنظر می رسد داعش با این عملیات، پیامی برای عربستان، مجاهدین و حتی نیروهای اپوزیسیون ایران داده است تا بتواند استراتژی تازه ای را در کل منطقه خاورمیانه پیش ببرد. به عبارتی می شود گفت که پیش از همه این حوادث، پاسخ داعش را، به گونه ای، جمعی از سکولار دموکراتهای ایران، 10 ماه پیش، با انتشار "بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران،" بیان کرده اند (5).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
هجدهم خرداد ماه 1396
June 8, 2017
 

پانویس:

 

1. دو پاسخ به ویدیو ضد ایرانی داعش
http://www.ghandchi.com/1363-do-pasokh-beh-video-daesh.htm

 

2. محکوم کردن بدون قید و شرط تروریسم، و حمایت بدون قید و شرط از حقوق بشر
http://goo.gl/u0cSIg

 

3. هدف وسیله را توجیه نمیکند

http://www.ghandchi.com/270-EndMeans.htm

End Justifying the Means

http://www.ghandchi.com/43-End_Means.htm

 

4. عمادالدین باقی: انفجار در حرم امام رضا هم کار وزارت اطلاعات بود
http://isdmovement.com/2017/0617/061417/061417.Emaddin-Baghi-Explosion-in-Emamareza-mausolium.htm

 

5. بیانیهء جدایی کامل حکومت و مذهب در ایران
http://isdmovement.com/Ghandchi-Bayanieh.htm

مطلب مرتبط
ویژگی داعشی های حمله به تهران چه بود
http://www.ghandchi.com/1461-daesh-sepah.htm

کج فهمی استراتژی بسیار ساده سکولار دموکراتها
http://www.ghandchi.com/1462-strategy-kajfahmi.htm

 


متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH