Sam Ghandchiسام قندچي چرا عضو حزب سکولار دموکرات ایرانیان نیستم
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1235-hezb.htm

 

در واقع شکل عمومی تر این سؤال را سالها پیش از تأسیس حزب سکولار دموکرات ایرانیان در مقاله ای تحت عنوان "یک یادداشت کوتاه در مورد تشکیلات" در سال 2011 بطور مفصل پاسخ داده ام و امیدوارم خوانندگان اگر فرصت کردند آن مقاله را از آغاز تا پایان دقیق بخوانند (1). اما مشخص تر توضیح دهم. حدود یکسال و نیم پیش از آغاز جنبش سبز دکتر اسماعیل نوری علا نشریه سکولاریسم نو را بنیانگذاری کرد که در آنجا نوشته های نگارنده این سطور نیز منتشر می شد.  با آغاز جنبش سبز دکتر نوری علا حرکتی را با عنوان سکولارهای سبز آغاز کرد که از آغاز تا پایان مورد حمایت اینجانب بود. در تکامل آن جریان در سال 2013  جنبش سکولار دموکراسی به ابتکار دکتر نوری علا آغاز شد که طی نامه ای اشتراک نظر و اختلاف نظرم را در مورد مواضع جریان تازه اعلام کردم اما در عین حال از همان اول تا به امروز از جنبش سکولار دموکراسی ایران پشتیبانی کرده ام (2).

 

گرچه برخی نکات اختلاف نظرم را که در همان بدو تأسیس جنبش سکولار دموکراسی مطرح کرده ام  (3) همچنان کمابیش مطرح هستند اما دلیل عدم عضویت اینجانب در حزب سکولار دموکرات ایرانیان این مسائل نیست. می توانستم عضو شوم و در مورد اختلاف نظرهایم هم بحث کنم. واقعیت این است که نگارنده این سطور گرچه در آمریکا زندگی می کنم اما گهگاه برای دیدار خانواده به ایران سفر می کنم (4) و به همین علت مگر آنکه حزبی در ایران ثبت قانونی باشد، در آن نمی خواهم عضو باشم. این تصمیمی شخصی است که نمی خواهم کار مخفی کنم و همه این سالها هر کاری کرده ام علنی بوده است. به همین علت همه این سالها که بعد از انقلاب به آمریکا بازگشتم هیچگاه در هیچ تشکیلاتی عضو نبوده ام و همانطور که اشاره شد حتی مثلاً گروهی حقوق بشری بنام هرانا را سالهاست که شاهد کارهای بسیار مفیدشان در اینترنت هستم، ولی نه عضو آن هستم و نه اینکه همه این سالها حتی نام یک عضو آن را می دانم و نه درباره ساختار تشکیلاتی آنها خبر دارم و نمی خواهم که بدانم به رغم آنکه فعالیتهای آنها را برای حقوق بشر حمایت کرده و می کنم و آرزو دارم فعالیت های آنها ادامه یابد (5).

 

در مورد حزب سکولار دموکرات ایرانیان و همه تلاشهای دکتر اسماعیل نوری علا همیشه از دیدگاه نظری خبر داشته ام و از همین منظر هم نوشته ام و نه از نقطه نظر تشکیلاتی خبر دارم و نه می خواهم که بدانم. برای حزب سکولار دموکرات ایرانیان آرزوی موفقیت دارم. شخصاً همیشه به احزاب علنی و قانونی اعتقاد دارم و امیدوارم حزبی سکولار دموکرات و آینده نگر در ایران ثبت شود که روزی افرادی نظیر اینجانب نیز بتوانیم عضو آن شویم (6). تا چنین زمانی فعالیت اینجانب نظری است (7) و در مورد مسائل تشکیلاتی هیچ اطلاعی ندارم و نمی خواهم که داشته باشم.

 

در پایان همچنین لازم است در مورد صفحه خوانندگان ایرانسکوپ توضیحی دهم. این صفحه که با نام جک گدوک در فیسبوک وجود دارد گرچه در دسترس اینجانب هم هست اما صفحه شخصی اینجانب نبوده و آنچه در آن درج می شود لزوماً مواضع اینجانب نیست و هر مکاتبه خصوصی یا عمومی آنهم لزوماً نوشته اینجانب نیست و اداره آن برای مطالبی است که مورد توجه خوانندگان ایرانسکوپ قرار دارد و مورد حمایت کامل اینجانب است گرچه لزوماً همه مطالب آن مواضع نگارنده این سطور نیست (8).
 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com
چهاردهم آبان ماه 1395
November 4, 2016

پانویس:

 

1. یک یادداشت کوتاه در مورد تشکیلات
http://www.ghandchi.com/659-tashkilaat.htm

 

2. نامه ای به دکتر نوری علا در مورد طرح جدید
http://www.ghandchi.com/787-nooriala-isdcongress.htm

روشنفکران ايران و احزاب سياسی
http://www.ghandchi.com/791-intellectuals-political-parties.htm

حمایت از تلاشهای احمد تقوایی برای اتحاد جمهوریخواهان سکولار دموکرات
http://www.ghandchi.com/834-ahmad-taghvaei.htm

خسته نباشید به دکتر اسماعیل نوری علا
http://www.ghandchi.com/928-esmail-nooriala-kongereh.htm

 

3. نامه ای به دکتر نوری علا در مورد طرح جدید
http://www.ghandchi.com/787-nooriala-isdcongress.htm   

 

4. سفرم به ایران
http://www.ghandchi.com/826-my-trip-to-iran.htm

 

5. یک یادداشت کوتاه در مورد تشکیلات
http://www.ghandchi.com/659-tashkilaat.htm

 

6.   وقت ثبت حزب آينده نگر در ايران است
http://www.ghandchi.com/779-futuristparty-register-iran

آینده نگر ها و حزب اتحاد
www.ghandchi.com/989-futurists-hezbe-etehad.htm 
 

7. حزب سکولار دموکرات ایرانیان و پلاتفرمی آینده نگر
http://www.ghandchi.com/1227-isdparty.htm

 

8. صفحه خوانندگان ایرانسکوپ در فیسبوک

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011059210373
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH