Sam Ghandchiسام قندچيسؤالی از میرحسین موسوی درباره کشتار شصت و هفت
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1212-mousavi-koshtar67.htm

 

سالهاست از میرحسین موسوی در مورد کشتار 67 سؤال می شود و پاسخ ایشان این است که به رغم داشتن مقام نخست وزیری در جمهوری اسلامی در آن زمان، از این قتل عام زندانیان سیاسی اطلاعی نداشته اند.

 

فرض کنیم آقای میرحسین موسوی حقیقت می گویند و اطلاعی از کشتار زندانیان سیاسی در سال 1367 نداشته اند. اما امروز که با انتشار گفتارهای آیت الله حسینعلی منتظری دیگر شکی در این قتل عام زندانیان سیاسی به دستور آیت الله خمینی نیست، چرا آقای موسوی آیت الله خمینی را برای این جنایت بزرگ محکوم نمی کند؟

 

این درخواست از آقای موسوی به این معنا نیست که کشتار 67 رویدادی منحصر به فرد در تاریخ ایران است. متأسفانه می دانیم چنین نیست (1). همچنین این درخواست به معنای تأیید عدم رفع حصر از میرحسین موسوی نیست. باید در این مورد نظیر هر مسأله دیگری همه جوانب را دید و تنها به قاضی نرفت. حصر میرحسین موسوی به رغم همه اختلافات نظری با اصلاح طلبان، محکوم است (2).

 

علاوه بر این، رفتار نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران با  آقای احمد منتظری به دلیل انتشار فایل های صوتی آیت الله منتظری، محکوم است. به گزارش خبرگزاری هرانا، آقای احمد منتظری برای ششمین بار صبح امروز در محل دادگاه ویژه روحانیت قم حضور یافت و بعد از تفهیم اتهام به اصطلاح "اقدام علیه امنیت ملى" با صدور قرار کفالت 70 میلیون تومانی موقتا تا تاریخ تشکیل جلسه بعدی آزاد شد (3).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
پانزدهم شهریور ماه 1395
September 5, 2016


پانویس:

1. دلیل رشد ناگهانی تجزیه طلبی چیست
http://www.ghandchi.com/1209-roshde-tajzieh-talabi.htm

 

2. درباره مسؤل شکست جنبش سبز سال هشتاد و هشت
http://www.ghandchi.com/1178-maseoole-shekaste1388.htm

 

از انقلاب ارتجاعی 57 تا قهقرای اصلاح طلبی نود و چهار
http://www.ghandchi.com/1135-ghahgharaaye94.htm

 

چرا دیگر نباید از رهبری میر حسین موسوی دفاع کرد
http://www.ghandchi.com/934-mousavi-leadership.htm

 

باز هم درباره رهبری انقلاب ناتمام 1388 در ایران
http://www.ghandchi.com/939-enghelaabe88.htm
 

 

3. خبرگزاری هرانا: تفهیم اتهام احمد منتظری و آزادی با قید کفالت
https://hra-news.org/fa/thought-and-expression/a-7479
 

خبرگزاری هرانا: احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری به دلیل انتشار فایل صوتی پدرش در مورد اعدام های سال 67، برای ششمین بار صبح امروز در محل دادگاه ویژه روحانیت قم حضور یافت و بعد از تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت 70 میلیون تومانی موقتا تا تاریخ تشکیل جلسه بعدی آزاد شد. به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری برای ششمین بار صبح امروز در محل دادگاه ویژه روحانیت قم حضور یافت و بعد از تفهیم اتهام اقدام علیه امنیت ملى به استناد مواد متعدد قانونی، با صدور قرار کفالت 70 میلیون تومانی موقتا تا تاریخ تشکیل جلسه بعدی، هفدهم ماه جاری، آزاد شد. آقای منتظری درباره مورد اتهامی و دفاعیات خود نوشت: اقدام علیه امنیت ملى مطرح گردید و از من خواسته شد تا از خود دفاع نمایم؛ و چون به مواد قانونى متعددى استناد شده بود در پاسخ نوشتم اتهام وارده را قبول ندارم، و چون از مواد قانونى ذکر شده اطلاعى ندارم پس از مشورت با وکیل خود به آن جواب خواهم داد."

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH