Sam Ghandchiسام قندچي حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی نسل کشی است

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/679-Preemptive.htm

Preemptive Strike on Nuclear Sites is Genocide

http://www.ghandchi.com/679-PreemptiveEng.htm

پی نوشت 17 مرداد 1401: Euromaidanpress.com: Russians threaten to blow up nuclear power plant in case of Ukrainian advances – Energoatom

پی نوشت 6 مرداد 1401: مقاله ی زیر را یازده سال پیش نوشته و منتشر کردم وقتی خطر حمله ی پیشگیرانه ی اتمی به ایران وجود داشت. کمتر از دوهفته پیش بی بی سی گزارش داد که: "خامنه ای در دیدار با پوتین «ابتکار عمل» او را در حمله به اوکراین ستود"! آیا این موضعگیری رژیم اسلامی ایران مهر تأییدی برای انجام حملات پیشگیرانه نیست!

مطالب مرتبط:  1     2

 

preemptive-strike

 

در گذشته درباره اختلاف ایران و اسرائیل و آنچه معتقدم در آن مورد می توان انجام داد، نوشته ام (1). همچنین در مورد خطر جنگی جدید به دلیل برنامه اتمی ایران در مقاله ای نظر خود را بیان داشته ام (2).

 

در این نوشتار می خواهم ایده حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی هر کشور را بحث کنم و نشان دهم که نمیتوان چنین اقدامی را بازدارنده تلقی کرد و به عوض می بایست ان را نسل کشی شناخت جدا از آنکه چه کشوری به آن دست بزند و صرف نظر از آنکه با  نیت خیر انجام شود یا با سوء نیت.

 

فرض کنیم جمهوری اسلامی ایران شروع کند به تبلیغ حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی اسرائیل و برود اینطرف و انطرف دنیا و بگوید که این کار را محض خاطر بشریت انجام می دهند -- چون از دید آنها خطر احتمالی اینکه اسرائیل دنیا را با قدرت اتمی خود به گروگان بگیرد وجود دارد، و دلیل ادعای خود را نیز نحوه رفتار اسرائیل با فلسطینیان در 50 سال گذشته، ذکر کنند. جهان چگونه با چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی برخورد خواهد کرد؟

 

پاسخم ساده است - هر حمله ای به تأسیسات اتمی هر کشوری به این معنی است که ما خطر اشاعه تشعشات رادیو آکتیو را ابتدا در یک کشور ممکن می کنیم، و میتواند به راحتی فراسوی آن کشور به کشورهای همسایه برود و با در نظر گرفتن مقادیر انبار شده مواد رادیو آکتیو در هر تأسیسات اتمی عمده، با هر حمله موشکی، لطمات رادیو آکتیو می تواند جهانی شود. به عبارت کوتاه تر، چنین حمله ای یعنی نسل کشی و نه جلوگیری از فاجعه ای در آینده.

 

ممکن است بحث شود که در زمان خیزش هیتلر به قدرت، استمالت جویی چمبرلین از هیتلر که نحوه رفتار رهبران اروپا را سمبلیزه می کرد به فاشیسم اجازه داد که بعدها بیشتر و بیشتر رشد و گسترش یابد.  ممکن است از این بحث برای تصمیم گیری در مورد یک نیروی تاریک اندیش در جهان کنونی استفاده شود. پاسخم این است که در زمان صعود هیتلر به قدرت، حتی اگر میدانستیم که هیتلر در آینده چه چیزی خواهد شد، بازهم حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی او غلط و نسل کشی بود. آیا این حرف به این معنی است که استمالت جویی از هیتلر از سوی رهبران اروپا موافقم؟  خیر ابداً اینطور نیست. معتقدم رهبران اروپا بایستی محکم در برابر رشد فاشیسم در سالهای 1930 می ایستادند اما حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی آلمان راه کار نبود. حتی در پایان جنگ دوم جهانی انداختن بمب  اتمی در هیروشیما غلط بود.

 

راه های بسیاری برای متوقف کردن صعود قدرت های نظامی وجود دارد اما حمله پیشگیرانه به تأسیسات اتمی یکی از آن راه ها نیست. چنین عملی، خود، نسل کشی است.

 

روشن بگویم اختلاف ایران و اسرائیل مسأله ای جدی در خاورمیانه است و باید که به آن پرداخت. خنثی کردن اختلاف آمریکا و شوروی فعالانه از سوی صلح دوستان در جهان تا آخرین روزهای شوروی دنبال می شد. خنثی کردن اختلاف فلسطینیان و اسرائیل موضوع مرکزی کمپ دیوید بود و ده ها سال است که پیگیری می شود. متأسفانه در زمان حاضر به دلیل مناسبات کنونی آمریکا و ایران، ایالات متحده نمیتواند نقشی مشابه نقش خود در مورد اختلاف فلسطین و اسراییل را در اختلاف ایران و اسرائیل، ایفا کند. اما مطمئناً این وظیفه جلوگیری از جنگ اتمی را سازمان ملل می تواند پیش از آنکه دیر شود در دستور کار خود قرار دهد.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

دوم آذرماه 1390
November 23, 2011

 

پانویس ها:

1. خطر جنگ جمهوری اسلامی و اسرائیل (و اینکه اپوزیسیون چه کار میتواند بکند)
http://www.ghandchi.com/1308-IRI-IsraelWar.htm

Danger of IRI-Israel War (and What Iranian Opposition Needs to Do)

http://www.ghandchi.com/1308-IRI-IsraelWarEng.htm


2. دلیل جنگ بخاطر برنامه اتمی
http://www.ghandchi.com/483-dalilejang.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH