Sam Ghandchiسام قندچي هوش مصنوعی، نقطه انفصالی، و پایان مرگ

سام قندچی

AI, Singularity, and End of Death 

http://www.ghandchi.com/487-PayaneMarg.htm

پی نوشت 9 خرداد ماه 1400: کرزوایل: ابزار هوشمند، سینگولاریته، و مانع

بعد التحریر 17 نوامبر 2007: مصاحبه ای تحت عنوان "آینده نگری و پایان مرگ" با احمد بهارلو در صدای آمریکا، که در لینک زیر قابل دسترس است، در ارتباط با این نوشتار در تاریخ دوازدهم نوامبر 2007، انجام شده است: https://www.youtube.com/watch?v=CW81mhrFbBo

 

ghandchi-baharloo111207
 

1. هوش مصنوعی به معنی *محدود* کلمه (ابزار هوشمند)

بیش از بیست سال پیش در پاییز 1985 در ژورنال علمی انجمن هوش مصنوعی آمریکا (1) رساله ای منتشر شد تحت عنوان "ابزار هوشمند: شالوده تمدنی نوین" (2). در آن رساله نشان داده شد که با فرض هوش مصنوعی به معنی *محدود* کلمه، یعنی پروسه کردن عبارات منطقی بوسیله کامپیوتر، ما در آستانه تمدنی هستیم که نیاز به انسان را بعنوان ابزار هوشمند، پایان میدهد. آقای دانیل بل (3) در نامه ای به این قلم  ،از بحث تکامل (انتروپولوژی) در آن رساله استقبال کرد؛ اما نوشت امیدوار است که هوش مصنوعی به معنای قاعده منطق (4)، که نویسندگان اروپائی به کار میبرند، درک شود، وگرنه چیزی است که، از نظر او،  وحشت آفرین می شود (5). در پاسخ آقای بل نوشتم، درست است که این رساله، با فرض هوش مصنوعی محدود نوشته شده، اما پتانسیل های هوش مصنوعی به معنی وسیع کلمه، از نگاهم دور نمانده و به آنها اشاره کرده ام، هرچند موضوع آن رساله نبوده اند.

 

2. هوش مصنوعی به معنی *وسیع* کلمه

اما کسانی دیگر و در صدر آنها ری کرزوایل در چند دهه گذشته از هوش مصنوعی به معنی *وسیع* کلمه (6) دفاع کردند.  آنچه درباره بحث پایان مرگ آنگونه که ما میشناسیم مطرح است اساساً در ارتباط با این دیدگاه کرزوایل از بحث نقطه انفصالی است که پائین تر مورد توجه قرار داده می شود.  اما اول چند سؤال.

 

3. چرا همیشه عقب هستیم!

رابرت یونگک (7) که از مبارزین ضد فاشیست در زمان جنگ دوم جهانی بود وقتی بعد از جنگ برای مبارزه ضد جنگ اتمی فعالیت میکرد و به ژاپن رفته بود، شخصی از او میپرسد "چرا همیشه عقب هستید؟"  وی بعدها یکی از بنیانگذاران انجمن جهان آینده در واشنگتن شد (8).  این سؤالی است که بعد از انقلاب ایران بارها و بارها در رابطه با اپوزیسیون از خود کرده ام.

 

4. نتیجه انقلاب 1357 ایران

شکی نیست که درس انقلاب ایران این بود که بایستی فراسوی چپ و راست رفت و یجای نگاه به گذشته، برای یافتن راه حل مسائل جامعه ایران، بایستی به آینده نگریست. همه کتاب ایران آینده نگر (9)  که در سال 2003 نوشتم و توسط انجمن جهان آینده مرور شده است در همین مورد است:

 

 http://www.ghandchi.com/ReviewByWFS.htm

 

ولی مسأله ایران آینده فقط با نگاه به ایران امروز یا دیروز حل نمیشود و بایستی فراسوی ایران، از نظر مکانی، و فراسوی امروز، از نظر زمانی بنگریم، تا دوباره با تصور پیشرفت، به عقب نرویم.

 

5. ترانس-هومانیسم، ابزار هوشمند، و پیوند انسان و هوش مصنوعی

فریدون اسفندیاری که در سال 2000 فوت کرد بنیانگذار ترانس هومانیسم در جهان بود و خود را FM-2030 مینامید (10).  در سال 2004 فرانسیس فوکویاما ترانس-هومانیسم را خطرناک ترین ایده در جهان نامید!

 

6. کرزوایل: نقطه انفصالی در سال 2045

نقطه انفصالی یعنی نقطه ای با اندازه صفر و جرم بی نهایت (11). کرزوایل میگوید در سال 2027 کامپیوتر ها با سرعت 10 به توان 19 سی پی اس از انسان ها جلو میزنند [سی پی اِس یعنی محاسبه در ثانیه].  از نظر کرزوایل تا سال 2045 که نقطه انفصالی مینامد، دیگر انسانی که با هوش مصنوعی پیوند نخورده باشد قادر به رقابت نخواهد بود. و تا سال 2099 سرعت برای کل تمدن به 10 به توان 60 سی پی اس، خواهد رسید. لطفاً به نمودار زیر نگاه کنید:

http://www.ghandchi.com/Singularity/SixEpochs.jpg

 

 

7. تحول بصورت تصاعد هندسی

پیشرفت بشریت در قرن بیست و یکم  معادل 20000 سال خواهد بود.  یعنی در عرض 100 سال در قرن کنونی که ما در آن به سر میبریم، معادل 10 برابر همه تحول دوهزار سال تاریخ گذشته، دنیا بجلو خواهد رفت. مثلاً در عرصه سیاست، فاصله ما از زمان مصدق، بیش از فاصله مصدق از زمان کوروش است.  معنای *گذشته* اساساً عوض شده است .  اگر دوران درشکه و ایحاد راه های مال رو چندین قرن طول کشید تا در اقصی نقاط دنیا آنها گسترش یابند، برای توسعه اتومبیل و ایجاد جاده ها در دنیا صد سال هم زیاد بود، و امروز برای کامپیوتر و همه جاگیر شدن اینترنت یک دهه کافی بوده است.

 

مبنای این پیشرفت ها بخاطر تحول با تصاعد هندسی است که در نمودار زیر که دو برابر شدن سالیانه توان کامپیوتر ها را نشان میدهد، شاخص برجسته این مدعا است.

http://www.ghandchi.com/Singularity/Moore.jpg

 

8. پیر شدن، بزرگترین کشنده انسانها

اگر بپرسیم بزرگترین کشنده انسانها چیست ممکن است بیماری قلبی یا سرطان به ذهن آید ولی بزرگترین درصد دلیل مرگ بشر، علتی نیست جز پیری.  ری کرزوایل و تری گروسمن میگویند با 200 تا 250 تقویتی که ارائه کرده اند، میشود عمر خود را تا 20 سال اضافه کنیم، به این طریق، وقتی به سال 2027 برسیم، دیگر مرگ به معنی آنچه ما میشناسیم، پایان خواهد یافت (12). مذاهب و فرهنگ ها تاکنون درپی توجیه و قابل تحمل کردن مرگ بوده اند. طرح کرزوایل برای پایان دادن به مرگ است، و بدین گونه، این بزرگترین فاجعه همه جوامع بشری، ریشه کن خواهد شد. 

 

اگر روزگاری کسانی با از بین رفتن مرگ نوزادان (13) که واقعیتی غیر قابل انکار تا صد سال پیش بود، از اینکه مشکل جمعیت قابل حل نباشد می هراسیدند، روش های جلوگیری از بارداری نشان داد مسأله آنقدر ها هم غیر قابل حل نیست. همینطور حیواناتی که امروز برای تولید گوشت پرورش مییابند، با تولید گوشت بدون حیوان در آزمایشگاه، نیاز به پرورش حیوانات برای کشتن آنها جهت تولید گوشت هم از بین میرود.  این گونه تغییرات بنیادی در مرکز آنچه مدنظر ما در نگاه به نقطه انفصالی هستند، قرار دارند.

 

نمودار زیر سایت داروهای تقویتی کرزوایل و گروسمن را نشان میدهد:

http://www.ghandchi.com/Singularity/RayAndTerry.jpg

 

 

9. هری پاتر و فرانکنشتاین نوشته ماری شلی

این دو کار ادبی مقایسه جالبی از برخورد به جاودانگی انسانها هستند.  البته کتاب فرانکشتاین ماری شلی با فیلم های سینمایی عامیانه به این نام خیلی تفاوت دارد و بسیار خواندنی است (14). در نوشتار جداگانه ای قبلاً به اهمیت هری پاتر در این رابطه، پرداخته شده است (15).

 

10. نقطه انفصالی و درآمد

درآمد مردم در جوامع مدرن، از مالکیت، کارو برنامه های رفاهی دولتی بوده است (16) . نقطه انفصالی به معنای فراوانی است که همه چیز مورد نیاز انسانها را مثل هوا میکند که اقلاً در کره زمین به رایگان برای همه به فراوانی، هنوز، موجود است.  طرح هایی نظیر طرح ماروین مینسکی برای کوچک کردن اندازه انسانها نیز نوع راههای موقت برای حل مسأله مسکن پیش از کلونیالیزاسیون فضا خواهد بود که بایستی در نظر گرفت.

 

11. ایران و نفت

 تولید انرژی آلترناتیو از طریق نانو، تکنولوژی نفت را بی ارزش میکند و کشورهای نفتی میتـوانند نظیر چند کشور آفریقائی که نه مواد خام مورد نیاز کسی را دارند و نه نیروی کار ارزانشان تخصص مورد نیاز کسی را دارد، و نه بازاری دارند، به فقر خواهند افتاد، طول عمر در برخی از آن کشورها به 30 سال رسیده است (17).

 

***

 

خلاصه بحث آنکه جوامعی که از نقطه انفصالی عقب بمانند نظیر میمونهائی خواهند بود، که پس از تکامل گروهی از میمونها به انسان، در نقطه انفصالی ابزار سازی؛ هنوز در ساوانا باقی ماندند (18).

 

امیدوارم در ماههای آینده بتوانم وقت پیدا کنم و درباره موضوعات بالا مفصل تر بحث کنم.  یکی از موضوعاتی که ماه ها است در رابطه با نقطه انفصالی ذهن مرا به خود مشغول داشته است این است که طبق مطالعات مرکز ستی (19) که کارل سیگن (20) از بنیانگذارانش بود، میلیاردها سیاره در جهان بایستی باشند که شعاع نوری و امکان پخش امواج الکترو مغناطیس دارند و میبایست تا به حال از نقطه انفصالی گذشته باشند. تحقیقات ست شوستاک (21) را دنبال کرده ام و طول حیات مرکز ستی هم آنقدر بوده است که بتواند از آن منابع اطلاعات کسب کرده باشد ولی هیچ نتیجه ملموسی تا به کنون بدست نیامده است. نتیجه گیری ری کرزوایل این است که ما موجودات زمینی بایستی تنها باشیم و ما هستیم که دنیای پر شده از هوشمندی را پس از نقطه انفصالی در پهنه گیتی گسترش خواهیم کرد. شخصاً هنوز نظیر کپلر فکر میکنم موجودات خارج از زمین وجود دارند، ولی تضاد اطلاعات علمی موجود را با انتظار خود، درک میکنم و این موضوع را با آقای کرزوایل هم بحث کرده ام:-)  به هرحال امیدوارم این مسأله و همه مطالبی که در این نوشتار بحث کردم را در ماه های آتی بتوانم مورد گفت و گو قرار دهم.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

 12 آبان 1386

November 2, 2007

 

 

پانویس:

 

 

1.  AAAI  American Association of Artificial Intelligence

2. ابزار هوشمند: شالوده تمدني نوين
http://www.ghandchi.com/353-IntelligentTools.htm
Intelligent Tools: The Cornerstone of a New Civilization
http://www.ghandchi.com/353-IntelligentToolsEng.htm

3.  Daniel Bell 

4. Inference

5. bedevils us

6.Strong AI in contrast to Narrow AI  

7. Robert Jungk

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Jungk

 

8.آینده نگری چیست؟
http://www.ghandchi.com/468-AyandehnegariChist.htm
Related Article in English
Futurists: Oracles or Commanders
http://www.ghandchi.com/305-FuturistsEng.htm

 

9. ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIran.htm
FUTURIST IRAN: Futurism vs Terrorism
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIranEng.htm

 

10. ترانس-هومانیسم و یادی از فریدون اسفندیاری
http://www.ghandchi.com/368-transhumanism.htm
Transhumanism and a Tribute to Fereidoun FM Esfandiary
http://www.ghandchi.com/368-transhumanismEng.htm

 

11. یکتائی انفصالی و ما
http://www.ghandchi.com/423-Singularity.htm
Singularity and Us
http://www.ghandchi.com/423-SingularityEng.htm

 

12. Ray and Terry's Longevity Product

http://www.rayandterry.com

 

13. Infant Mortality

 

14. Nanotechnology and Mary Shelly
http://www.ghandchi.com/140-MaryShelly.htm

 

15.کرزوایل، هری پاتر، و حزب آینده نگر
http://www.ghandchi.com/479-KurzweilFuturism.htm

Kurzweil, Harry Potter & Futurist Party
http://www.ghandchi.com/479-KurzweilFuturismEng.htm

 

16. درآمد آلترناتیو-عدالت اجتماعی در جامعه فراصنعتی
http://www.ghandchi.com/427-AlternativeIncome.htm
Alternative Income-Social Justice in Post-Industrial Society
http://www.ghandchi.com/427-AlternativeIncomeEng.htm
 

17. آیا ننو تکنولوژی واقعی است
http://www.ghandchi.com/306-Nano.htm
Is Nanotechnology Real
http://www.ghandchi.com/306-NanoEng.htm
 

18. اسلام و گلوبالیسم
http://www.ghandchi.com/695-IslamGlobalization.htm

Islam and Globalization
http://www.ghandchi.com/695-IslamGlobalizationEng.htm

 

19. SETI

20. Carl Sagan

21. Seth Shostak  
 

 

مطلب مرتبط

واریانت جدید برای تأمین نیازهای بشر- کتاب الکترونیک
http://www.ghandchi.com/human-variant-book.htm
New Variant to Meet Human Needs-An Electronic Book
http://www.ghandchi.com/human-variant-book-english.htm
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles