Sam Ghandchiسام قندچي  دکتر ایکس و آی پی سی، و تحلیلهای صد من یک غاز از ترامپ و جمهوریخواهان
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/3950-trump.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6

 

trump-ayn-rand  

 

چند دقیقه پیش عبارت زیر را که توسط یکی از تحلیلگران مداوم پرزیدنت ترامپ در 4 سال گذشته، به نقل از یک منبع خبری معروف اما قلابی در آمریکا منتشر شده، ملاحظه کردم:

 

"جمهوری خواهان به دلیل سقوط به ورطه ی اقتدارگرایی و استفاده از تاکتیک های ناجوانمردانه ی مستبدانه برای ماندن در قدرت به هر قیمتی، همچنان از پذیرش شکست ترامپ خودداری می کنند."

 

آخر اگر رهبران جمهوریخواهان اصلاً در این انتخابات از پرزیدنت ترامپ حمایت کرده بودند که او انتخاب شده بود! حتی مهمترین رهبر نئوکانها یعنی بیل کریستول در همه ی 4 سال گذشته از دموکراتها حمایت کرد!

 

در محافل سیاسی ایرانی شاید تنها تحلیل درستی از پرزیدنت ترامپ را که بشود پیدا کرد، در نوشته های دوست عزیز دکتر ایکس در سایت آی پی سی است. اما سبک نگارش دکتر ایکس و شکل ویژه ی آن سایت و شاید هم انتشار نظرات آنها فقط به زبان انگلیسی، باعث شده که در محافل سیاسی ایرانی چندان توجهی به مطالب سیاسی آنها نمی شود، چه مخالفان و چه موافقان نظرات آنها.

 

خود نیز نظرم را درباره ی نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یک روز بعد از انتخابات در چهارم نوامبر امسال نوشتم و حرف تازه ای نیست. در مورد دیدگاههای آقای ترامپ که اساساً نظرات حزب چای است سالها پیش از ریاست جمهوری آقای ترامپ به انگلیسی بحث کرده بودم و همچنین در مقالات مختلف به فارسی از جمله در مقاله ای تحت عنوان «بعضی ها مرا به یاد *آین رند* می اندازند»، توضیح داده ام و اینکه این نگارنده با آن دیدگاهها مخالفم و در نقد خود از نظرات آنها، به لیبرالیسم نزدیکتر هستم، نباید باعث شود نظرات سیاسی حزب چای و پرزیدنت ترامپ را تحریف کنم! نظرات آقای ترامپ و حزب چای از دیدگاههای سنتی حزب جمهوریخواه خیلی فاصله دارد همانطور که دیدگاههای برنی سندرز و پروگرسیوها از نظرات سنتی حزب دموکرات فاصله ی زیادی دارد و آمریکا کشوری دموکراتیک است و هرکسی می تواند برای نظراتش فعالیت کند و همینکه آقای ترامپ توانست دوبار نه تنها نامزد ریاست جمهوری، بلکه در انتخابات 2016 پیروز شود، یا برنی سندرز توانست کاندیدای ریاست جمهوری در حزب دموکرات  شود، نشان می دهد که تلاش برای طرحهای مختلف در آمریکا امکانپذیر است. شخصاً سعی می کنم کمتر وارد این بحثها شوم چون از پارتیزان بودن پرهیز می کنم.

 

به امید جمهوری آینده‌نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

بیستم آذر ماه 1399
December 10, 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH