Sam Ghandchiسام قندچي حجاب، حزب الله، کوکلاکس کلانهای اسلامی و سياست جداسازی؛ دوگانه ی خشونت و عقب نشینی جامعه
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1941-zanan-kkk.htm

http://isdmovement.com/2018/0418/042718/042718-Sam-Ghandchi-Hezb0llah-and-KKK.htm

پی نوشت 14 تیر ماه 1401: خیانت رهبران اصلاح طلب به مردم و لزوم پایان دادن به رژیم مذهبی در ایران

پی نوشت 17 اسفند ماه 1397: این مقاله ی بسیار کوتاه را اگر فرصت پیدا کردید لطفاً مطالعه کنید که تحلیلی اساساً متفاوت از اقدامی است که کوکلاکس کلان های اسلامی 40 سال پیش در ایران در روز زن در آن سال یعنی 17 اسفند 1357 سازمان دادند و سرنوشتِ نه فقط زنان بلکه همه ی مردم ایران را از بنیان دگرگون کردند. با سپاس مجدد از دوست عزیز دکتر اسماعیل نوری علا که سال گذشته در 29 بهمن ماه 1396، زحمت ویرایش این مطلب را برای صاحب این قلم متحمل شدند. روز جهانی زن فرخنده باد. س. ق.

پی نوشت 13 مهر ماه 1397: استراتژی کنونی جنبش مدنی برای پیروزی بر رژیم کوکلاکس کلان اسلامی به نتیجه نمیرسد

پی نوشت 8 شهریور ماه 1397: فریبکاری بزرگ حکومت اسلامی که اپوزیسیون را از خواست تغییر رژیم دور کرد

مطالب مرتبط: 1    2    3    4    5    6

 

کوکلاکس کلان

 

جنبش ارتجاعیِ «برقراری حجاب اجباری»، که در اسفندماه 1357 به رهبری و با فتوای آیت الله خمینی توسط پیروان «حزب الهی» او آغاز شد، تظاهرات 17 اسفند 1357 زنان برای ابقای آزادی پوشش را، با شعار «یا روسری یا توسری» سرکوب کرد.


این جریان حزب اللهی گرچه قادر نبود همهء زنان ایران را دوباره چادری کند اما موجب شد تا «مانتو - روسری» اختراع شود. آنها زنان و مردان را در کنسرت های موسیقی و اماکن عمومی و اداره ها جدا کردند و حتی برای جداسازی در اتوبوس ها هم تلاش شد و، در همهء این موارد، هر وقت جامعه عقب نشینی نمی کرد، خشونت افزایش می یافت؛ یعنی حزب اللهی ها روی زنان اسید می پاشیدند یا لب دختران آرایش کرده را در خیابان با تیغ می بریدند. به عبارت دیگر حزب اللهی ها کل جامعه ایران را از طریق خشونت آشکار، به جداسازی زن و مرد در عرصهء عمومی وادار کردند.

حال به وضعيت مشابهی در تاريخ آمریکا توجه کنيم که می تواند برای درک وضعيت کشورمان و آيندهء آن سخت روشنگر باشد:


* «دولت فدرال آمریکا»، که رییس جمهورش آبراهام لینکلن بود، پس از چهار سال جنگ داخلی، در سال 1865 توانست بر «کنفدراسیون جنوب» (که پایتخت آن در ریچموند ویرجینیا و رییس جمهورش جفرسون دیویس بود و از جمله برای حفظ برده داری می جنگيد) پیروز شود.


* از همان تاریخ، دوران «بازسازیِ» (رکانستراکشن) ايالات جنوبی آغاز شد، و هدف از آن، از بین بردن ساختارهای برده داری در ایالات جنوبی بود و اين ولايات، تا وقتی که بازسازی نشده بودند، از حق رأی در آمریکا محروم می ماندند.


* اما، برده داران پیشین که از روند بازسازی راضی نبودند، گروه «کوکلاکس کلان» را راه اندازی کردند. اين گروه از طریق دوگانه خشونت و عقب نشینی جامعه، طی صد سال در ایالات جنوب، بردگی سیاهان را به شکل دیگری احیا کرد و اگرچه هیچگاه نتوانست برده داری را به شکل گذشته زنده کند اما قادر شد بازسازی ایالات جنوبی را محدود سازد و، از همه مهمتر آنکه توانستند سیاست جداسازی و تبعیض (موسوم به سِگرِگِیشِن) را در این ایالات برقرار کنند. يعنی، اگرچه کوکلاکس کلان نمی توانست دوباره همهء سیاهان را به برده تبدیل کند ولی ایالات جنوب را وادار به عقب نشینی کرد و جداسازی سیاه و سفید را برقرار کرد؛ توالت سیاه پوستان و سفید پوستان در اماکن عمومی و صندلی سیاهان و سفیدها در اتوبوسها از هم تفکیک شد.

* به این ترتیب دولت فدرال از بازسازی ایالات جنوبی و برقراری رفع تبعیض، عقب نشينی کرد. متقابلاً کوکلاکس کلان هم خشونت های خود را کاهش داد. یعنی دوگانه ی خشونت کوکلاکس کلان و عقب نشینی جامعه شکل گرفت و دولت فدرال، طی صد سال دوباره چهرهء ایالات جنوبی را به نوع دیگری از بردگی سیاهان تغییر داد.


* در واقع اين مصالحه ی ضمنی با کوکلاکس کلان برای یک قرن در آمریکا ادامه داشت و حدوداً صد سال طول کشید تا جنبش حقوق مدنی آمریکا به رهبری مارتین لوترکینگ برخیزد و با «جداسازی سیاه و سفید» (سِگرِگِیشِن) در افتد. حرکت نمادين يک زن سياهپوست به نام «روزا پارکز»، که تصميم گرفت در قسمت سفيد پوستان اتوبوس بنشيندِ يکی از نقاط عطف مبارزه عليه سياست جدا سازی بود.

برگرديم به وضعيت کشور خودمان. آيا نه اينکه جنبش مدنی زنان ما گرچه در همهء این سال ها برای حقوق زنان مبارزه کرده اما، در عین حال، سگرگیشن، یا جداسازی را، بمدت چهل سال است که پذیرفته است؟


و آيا جای خوشحالی نيست که حرکت تازهء اعتراض به حجاب اجباری زنان که در ششم دی ماه، یعنی یک روز پیش از آغاز خیزش 96 که در هفتم دی ماه بود، با ابتکار خانم ویدا موحد که با بر چوب کردن روسریِ خود در خیابان انقلاب آغاز شد، در واقع اولین حرکت چشمگیر علیه جدا سازی زن و مرد است که پس از 40 سال، در آغاز "انقلاب 21 ایران"، صورت می گیرد؟

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

بیست و نهم بهمن ماه 1396
February 18, 2018

 

 

مطالب مرتبط

 

درک عمق فاجعه تحمیل حجاب توسط کوکلاکس کلان اسلامی و ماجرای زهرا خانم چراغی
http://www.ghandchi.com/2051-hejaabe-ejbaari.htm

 

آیا اعتراض به حجاب اجباری در اسفند 57 و بهمن 96 حرکتی زودگذر بوده و هست
http://www.ghandchi.com/1925-hejab.htm

 
اصل تفاوت رژیم اسلامی 57 و دولت مغولها در ایران
http://www.ghandchi.com/2039-iri-kukluxklan.htm

 

کن فیکون مارکسیستی سال 57 در ایران
http://www.ghandchi.com/1303-kon-faya-kun.htm

 

درباره کوکلاکس کلان های اسلامی

http://ghandchi.com/islamic-kkk.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH